Jovanovič, ktorý krátko pred poslednými rozhovormi medzinárodných vyjednávačov v Belehrade potvrdil trvajúci tvrdý postoj svojej vlády v kosovskej kríze. Európska únia včera dôrazne vyzvala juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, aby využil poslednú šancu na mierové riešenie kosovskej kríze a súhlasil s dohodou o autonómii Kosova. NATO v tom istom čase požadovalo stiahnutie srbských vládnych síl pôsobiacich v Kosove. "EÚ dôrazne vyzýva prezidenta Miloševiča, aby zmenil svoj odmietavý postoj, aby sa chopil poslednej nádeje na mierové riešenie a aby prijal spravodlivý a vyvážený text dohôd z mierových rozhovorov v Rambouillet," uviedli vo vyhlásení po svojom zasadaní ministri zahraničia EÚ. Tvrdo tiež odsúdili nové útoky srbských jednotiek v Kosove a podporili odhodlanie spojencov uskutočniť potrebnú akciu, aby sa v Kosove zabránilo humanitárnej katastrofe. Čo najdôraznejšie vyzvali juhoslovanské vedenie, aby okamžite zastavilo násilie, inak budú musieť čeliť vzdušným útokom NATO. Na upustenie od násilia ministri EÚ vyzvali aj príslušníkov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).
Osobitný americký vyjednávač Richard Holbrooke v Bruseli naznačil, že chce v Belehrade ešte raz vysvetliť zmysel mierovej dohody. Povedal, že prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi "pripomenie kladné výhody dohody z Rambouillet," ktorú "možno Srbi zle pochopili." Američan Christopher Hill, Rus Boris Majorskij a Rakúšan Wolfgang Petritsch sa údajne včera zišli na ruskom veľvyslanectve v Belehrade. Potom sa všetci traja mali stretnúť s Miloševičom. Rusko je "kategoricky proti použitiu sily v Juhoslávii a dúfa, že nedôjde k bombardovaniu", vyhlásil včera ruský premiér Jevgenij Primakov.
Juhoslovanská armáda (VJ) vo včerajšom komuniké svojho generálneho štábu proklamuje, že sa postaví proti akémukoľvek pokusu o násilný vstup na juhoslovanské územie a že sa stiahne z Kosova až potom, keď "prestanú teroristické provokácie a vyhrážky NATO".
Solana v súvislosti s kosovskou krízou preložil aj plánované návštevy Českej republiky, Maďarska a Poľska, ku ktorým malo dôjsť od zajtra do konca tohto týždňa. Na prípadnej operácii NATO sa zúčastní aj Poľsko, ktoré do Kosova vyšle vojakov z 18. výsadkového útočného práporu, ktorý pôsobí v rámci medzinárodných stabilizačných síl (SFOR) v Bosne. Praha vyšle armádnu nemocnicu.