Tom Birdonis z amerického štátu Montana je skalopevne presvedčený, že svet sa blíži k svojmu zániku. Keďže nechce riskovať, žeby si na onen svet odniesol ťaživé bremeno omylu v náboženskej otázke, vyznáva pre istotu všetky náboženstvá naraz. Vášnivý služobník Boha nemá to srdce učiniť na svojej púti večnosťou neodpustiteľný omyl vybrať si "nesprávne" náboženstvo a modliť sa k "nesprávnemu" bohu. Keďže však sám nevie posúdiť, ktoré by malo byť to "správne", prijal do svojej konfesie všetky svetové vierovyznania a prísne dodržiava aj patričné rituály. Každý deň strávi minimálne sedem hodín v modlitbách, pričom raz sa modlí ako hinduista, potom ako kresťan, neskôr prepne na moslimskú a židovskú vieru a svoj príhovor k Bohu ukončí budhistickou meditáciou.
POZOROVATELIA V ZAJAČÍCH CHLIEVIKOCH
OSN nevysiela svojich pozorovateľov len do krízových oblastí, ale najnovšie aj do králičích chlievikov. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) so sídlom v Ríme tvrdí, že svet trpí nedostatkom týchto hebkých pokojných zvieratiek a pritom domáce králiky sú lacné, nenáročné a majú neuveriteľnú schopnosť rozmnožovať sa - sú teda ideálnym zdrojom potravy pre hladom trpiace krajiny tretieho sveta. Niektoré samičky privedú každý rok na svet až 40 malých zajačikov, čo je 3000 percent vlastnej živej váhy. Nevládala by s nimi držať krok žiadna špičková chovná ovca (ktorá privedie na svet ročne priemerne 1,4 jahniatka), a už vôbec nie žiadna krava (štatisticky len 0,8 teliatka za 12 mesiacov). K týmto záverom dospeli aj experti na konferencii 14 stredomorských krajín. FAO chce v budúcnosti rozšíriť túto myšlienku po celom svete, a práve preto - ako prvý krok - vytvorila "medzinárodnú pozorovateľskú skupinu pre chov králikov v stredomorskej oblasti". Tretinu ročnej produkcie zajačieho mäsa v súčasnosti skonzumujú v Číne. OSN teraz skúma, ako by mohla priviesť na chuť tohto lacného zdroja potravy aj zvyšok sveta.
ŽIVOT NA MARSE
Britskej geologičke Philippe Uwinsovej sa podarilo objaviť záhadnú mikroskopickú formu života, ktorá môže byť dôkazom organického života na Marse. Malý bakteriálny organizmus, tvarom pripomínajúci červíka, objavila P. Uwinsová hlboko pod zemskou kôrou pri austrálskom pobreží ako doposiaľ neznámu formu života. Keď jej pozoruhodný objav porovnali s dostupnými vzorkami v americkom Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA), vyšlo najavo, že je až príliš nápadne podobný skamenelým útvarom, ktoré v roku 1996 objavili vedci z NASA vo vzorke marťanského meteoritu ukrytého hlboko v antarktickom ľade. Substancia, ktorá v skalách pravdepodobne latentne driemala milióny rokov, v laboratórnom prostredí náhle "kolonizovala" a vyvinula si akýsi výbežok, z ktorého očividne získava výživu. Pri použití špeciálneho elektrónového mikroskopu vedci navyše s prekvapením zistili, že neznáma forma života javí známky pohybu a samostatného rastu.
DOLÁMANÝ ŠKREČOK
Zaujímavý lekársky zákrok sa podaril istému britskému zverolekárovi, keď pomocou miniatúrnych dláh vyliečil zlomenú končatinu škrečka. Na jej stabilizáciu pritom škrečkovi voperoval ihlu z injekčnej striekačky. Škrečok menom Vanilla sa zranil pri behu v akváriu. Jeho majiteľka, desaťročná Sophie z anglického Knutsfordu, dovtedy prosila rodičov, kým nesúhlasili s nákladnou operáciou. Za 150 libier, ktoré museli za zákrok zaplatiť, by si ich ratolesť mohla kúpiť 50 nových škrečkov. Sophie to však odmietla s tvrdením, že jej Vanilla je nenahraditeľná. (TASR),