Pavel Hrúz myslí už len na "odolného" čitateľa, ktorý je schopný byť aspoň trochu spolutvorcom

Spisovateľ Pavel Hrúz (1941), ktorému včera udelili Cenu Dominika Tatarku za rok 1998, vstúpil do slovenskej literatúry v šesťdesiatych rokoch Dokumentmi o výhľadoch (1966) a Okultizmom (1968). Patrí k nemnohým, čo vydržali dvadsaťročný zákaz publikovania

, a tak jeho ďalšie knihy vyšli až po roku 1989 - Chliev a hry, Pereat, Párenie samotárov, Chlieb a kry, Oči kuričove a najnovšie Hore pupkom, pupkom sveta.

Nepatríte k autorom, ktorí by svoje písanie viazali s vidinou popularity. Ako potom takýto autor vníma význam udeľovania cien v literatúre?

"Jeden prístup je aj taký, že sa potom dobre žije a nemusí sa chodiť do práce, lenže finančná výška cien je u nás symbolická. Na druhej strane to značí, že človek ešte hádam celkom nezostarol, a že si ho niekto predsa len všimne. Ale sláva sa tým získať nedá."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cena Dominika Tatarku už svojím názvom vyjadruje nielen kvalitatívny rozmer tvorby, ale aj súvislosť medzi literárnym dielom a občianskymi postojmi autora. Čo pre vás znamená osoba Dominika Tatarku?

"Spájanie osoby autora a kvality jeho diela je dosť často aj terčom posmechu, ešte donedávna sa vravelo, že kto nebol komunista, nemôže tú cenu dostať, ale myslím si, že morálny rozmer ceny treba uchovať aj napriek všetkej tej spornosti. Nedomnievam sa, žeby autori mali dostávať ceny takéhoto druhu skôr za postoj, ako za kumšt, vhodné je spojenie jedného s druhým. Moja skúsenosť s Tatarkom je staršieho dáta, kým som bol mladý, bral som ho ako ostatní, a až keď som čítal jeho knihy v samizdate, začal som sa hlbšie zaujímať o to, čo za tým je, a hlavne jeho posledné veci mi ho veľmi priblížili."

SkryťVypnúť reklamu

Minuloročný držiteľ ceny Ivan Štrpka pri jej preberaní varoval pred rozrastajúcou sa novou diktatúrou, podobnou tej, ktorá chcela "sťať hlavu" Tatarkovi. Vlaňajšie parlamentné jesenné voľby otvorili priestor pre toľko očakávanú a sľubovanú zmenu. Myslíte si, že to (a keď, tak kedy) ovplyvní charakter tejto ceny?

"Ja mám pocit, že nová garnitúra, ktorá nastúpila po voľbách, sa neuveriteľne podobá na starú. V spôsoboch sa, samozrejme, musí mierniť, čo je veľmi potešiteľné, ale ovzdušie sa zmení málo, takže nepredpokladám, žeby to malo spätný vplyv na charakter tejto ceny. Ešte stále budú jestvovať ľudia, ktorí ju nikdy nebudú môcť dostať."

Kedy ste sa dozvedeli, že dostanete Cenu Dominika Tatarku?

"Viem to od vlaňajšieho laureáta Ivana Štrpku, ktorý mi aj vopred povedal, aby som si pripravil nejaký ďakovný príhovor. Zrejme dobre vie, koľko je s tým starostí, takže som mu vďačný, že mi trošku urobil náskok."

SkryťVypnúť reklamu

Prakticky dvadsať rokov ste nemohli publikovať. Pre mladšie ročníky, ktoré sa nedostali k vašim dvom knihám zo 60. rokov, ste sa "vynorili" odrazu ako autor strednej generácie po roku 1989. Nechýbali vám čitatelia, a vôbec, do akej miery myslíte na nich pri svojej tvorbe?

"Bol čas, aby si človek zvykol, že píše iba pre seba. Na druhej strane prakticky neexistovala kritika, bola fúra času donekonečna prepisovať a prečesávať staré veci. Samozrejme, nebolo to vtedy dobré, ale dodatočne na to nespomínam v zlom. Na čitateľa myslím len v tom, aby mal šancu (trošku, ak ho to baví) lúštiť pri čítaní nejakú hádanku, alebo vytvoriť si vlastný scenár. Niečo podobné, ako bolo kedysi v kinoautomate, teda aby bol aspoň trochu spolutvorcom. Samozrejme, je to hlúposť, lebo ľudí to nebaví, čakajú pri čítaní skôr oddych, ako námahu. Takže najčastejšie človek naozaj myslí len na seba, alebo len na veľmi odolných čitateľov."

SkryťVypnúť reklamu

Dnes môže vyjsť knižka prakticky každému, kto si na ňu zoženie peniaze (čím kredit "spisovateľa" nesporne klesá). Kto si ich nezoženie, má väčšinou smolu. A potom je tu diskusia, či sa dá uživiť písaním, súčasne sa vedú debaty o tom, či sa vôbec má človek živiť takýmto spôsobom. Aj keď vaše životné postoje predznamenávajú odpoveď, predsa len - čo vy na to?

"Pravda je taká, že dnes už vlastne niet čitateľov, všetci chceme len písať. To množstvo vydávaných titulov je len gigantizmus, ktorý je predzvesťou zániku masového čitateľstva, na ktoré sme si zvykli a o ktorom nás ubezpečovali, že naozaj existuje. Ak budeme usilovne písať, zistíme, že naozaj nemyslíme na čitateľa, len seba. Ja osobne sa už na tých pretekoch nezúčastním, ale budem sa s veľkou zábavou pozerať, ako sa to vyvinie."

SkryťVypnúť reklamu

ALEXANDER BALOGH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 202
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 653
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 411
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu