Približne 500 Turkov sa včera zúčastnilo v nemeckom Karlsruhe na protestnej akcii, namierenej proti zatknutiu známeho tureckého extrémistu Metina Kaplana, prezývaného aj "kalif z Kolína". Vodcu fundamentalistickej organizácie Hilafet Devleti, 46-ročného Metina Kaplana, zatkli vo štvrtok v Kolíne nad Rýnom a následne ho vrtuľníkom previezli do Karlsruhe, kde sídli najvyšší nemecký prokurátor. Príčinou zatknutia bolo dôvodné podozrenie z vedenia teroristickej organizácie. V Kolíne došlo už vo štvrtok v súvislosti so zatknutím Kaplana k pouličným zrážkam medzi tureckými demonštrantmi a políciou. Pri násilnostiach tu utrpelo zranenia 14 policajtov a bezpečnostné sily zadržali asi 30 protestujúcich.
ZAHYNUL ČORNOVIL
Pri autonehode prišiel o život vodca opozičného Ľudového hnutia Ukrajiny (Ruch) Vjačeslav Čornovil. O nešťastí informovala agentúra Interfax. Čornovil, poslanec ukrajinského parlamentu a predák hnutia Ruch, a jeho vodič zahynuli vo štvrtok neskoro v noci, keď sa ich vozidlo zrazilo s nákladným automobilom neďaleko Kyjeva. Čornovil stál na čele hnutia Ruch celé roky a do popredia sa dostal koncom 80. rokov, keď vyzýval k vyhláseniu nezávislosti Ukrajiny v Sovietskom zväze. Vo voľbách v roku 1994 kandidoval na úrad prezidenta, neúspel však.
THATCHEROVÁ U PINOCHETA
Niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová včera navštívila bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta a poďakovala mu za podporu v čase britsko-argentínskej vojny o Falklandské ostrovy v roku 1982. "Som si vedomá toho, že ste to boli vy, kto priniesol demokraciu do Chile," povedala Thatcherová. S chilským diktátorom sa stretla v prenajatej luxusnej vile v grófstve Surrey, kde je Pinochet v domácom väzení. Generál jej za jej priazeň poďakoval.
KONFLIKT V SFOR V BOSNE
Príslušníci ruského kontingentu Stabilizačných síl (SFOR) v Bosne odstránili americké vlajky na svojej základni v Ugljeviku neďaleko mesta Bijeljina v severovýchodnej časti Bosny, na území Republiky srbskej. Motívom bol vraj protest proti leteckým útokom NATO na Juhoslovanskú zväzovú republiku. Informovala o tom belehradská agentúra Beta. Agentúra dodáva, že ruský kontingent SFOR sa rozhodol prejsť pod velenie generálneho štábu ruskej armády. Doteraz ruským vojakom, ktorých v SFOR slúži asi 1400, velilo NATO.
PALDANA OCENILI
Prezident Boris Jeľcin udelil mimoriadnemu a splnomocnenému veľvyslancovi SR v Ruskej federácii Romanovi Paldanovi Rad priateľstva. Stalo sa tak pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie. V texte prezidentského výnosu sa uvádza, že vyznamenanie je ocenením veľvyslancovho "veľkého osobného vkladu pri rozvoji rusko-slovenskej spolupráce a posilnení priateľstva medzi národmi Ruskej federácie a Slovenskej republiky". Roman Paldan stál na čele slovenského zastupiteľského úradu v Moskve od januára 1993. Popri Rusku bol súčasne veľvyslancom aj v deviatich ďalších republikách bývalého Sovietskeho zväzu. Svoju misiu ukončí 31. marca. Paldan dostal ocenenie aj od moskovského primátora Lužkova a patriarchu Alexija II. Medailu za lásku k vlasti mu odovzdal aj prezident Turkménska Saparmurat Nijazov. (ČTK, TASR)