Po deviatich mesiacoch sa do radov Demokratickej strany vrátili všetci, ktorí boli pred parlamentnými voľbami `98 navrhnutí na spoločnú kandidátku SDK. Bratislavský kongres strany po tomto vynútenom provizóriu opätovne zvolil za svojho predsedu Jána Langoša.
m Do akej miery môže posilňovanie pôvodnej identity strán SDK ovplyvniť stabilitu vládnej koalície? Zrýchli proces formovania stredopravého bloku strán SDK?
"Som presvedčený, že zrýchli. Podpora troch strán - DS, KDH a DU - SDK a jej politike vo vláde by mala posilniť stredopravé pozície v exekutíve a zvýšiť odolnosť proti ľavicovému vplyvu v koalícii."
m Ako by reagovala DS na vytvorenie samostatnej strany SDK, pretože z viacerých regiónov Slovenska prenikli informácie, že na okresných úrovniach sa už formujú prípravné výbory na jej založenie?
"Nemám k dispozícii konkrétne informácie, ktoré by to potvrdzovali. Naopak, počet členov SDK sa po odchode viacerých členov kresťanskodemokratickej platformy znižuje. Napokon mimoriadny liptovskomikulášsky kongres podmienil dvojité členstvo v DS a SDK tým, že SDK sa nesformuje do samostatnej politickej strany a nezačne prijímať nových členov. Myslím si, že zakladanie samostatnej SDK by bolo nerozumné. Pretože najorganizovanejší trojblok strán SDK - DS, KDH a DU - bude tou pravicovou silou, ktorá si zmeria sily v predvolebnom zápase s ľavicovým blokom v roku 2002."
m Podporuje stabilitu SDK variant obmedzeného členstva, ku ktorému sa prikláňa väčšina delegátov aprílovému snemu KDH?
"Cestu, ktorú si zvolí KDH, nám neprislúcha hodnotiť. V praktickej politike SDK zatiaľ neprichádzame do konfliktu so zámermi DS. Preto za rámec obnovenia členstva v DS a súbežného rešpektovania členstva v SDK nechceme ísť."
JÚLIUS GEMBICKÝ
(Pozri Predsedom DS...
na 2. strane)