Na svete zaznamenali prvý prípad, keď sa narodilo dieťa, ktorého matku oplodnili spermiami mŕtveho. Semeno manžela, ktorý v roku 1997 náhle zomrel na alergickú reakciu, po niekoľkých hodinách po jeho smrti zmrazili a uchovali 15 mesiacov. Vdova po Brucovi Vernoffovi sa vlani v lete nechala na klinike v Los Angeles spermiami oplodniť. Lekársky tím Cappyho Rothamana na klinike v Los Angeles už odobral na želanie rodinných príslušníkov spermie najmenej desiatim zomretým mužom. Prípad narodeného dieťaťa je zatiaľ údajne jediný, keď semeno skutočne použili. Vedci sa domnievajú, že prvé počatie za pomoci spermií mŕtveho oživí diskusie o etike a tvrdších kontrolách v reprodukčnom lekárstve.
PRVÉ PRETEKY OKOLO SVETA V BALÓNE
V roku 2002 by sa mali uskutočniť prvé medzinárodné preteky okolo sveta v balóne, ktoré sa by sa mali poriadať každé štyri roky. Vo švajčiarskom Lausanne to v piatok oznámila medzinárodná federácia FAI. Súťažiaci balónmi vzlietnu v rovnaký deň z rovnakého miesta, ktoré sa bude nachádzať niekde na severe. Víťazom sa stane ten, kto ako prvý po oblete zemegule prekročí poludník miesta štartu.
ÚTECHA OD ŽENY
JE ÚČINNEJŠIA
Povzbudenie a podpora v stresových životných situáciách, ktoré prichádzajú od ženy, sú oveľa účinnejšie ako útecha zo strany muža. Skupina výskumníkov z univerzity v kalifornskom meste Irvine dospela k záveru, že keď človeka v stresových okamihoch podporí a upokojí žena, klesne mu krvný tlak omnoho zreteľnejšie a rýchlejšie, ako keby sa úlohy utešiteľa ujal muž. Odborníci však zatiaľ neodhalili podstatu ani príčinu pozitívnejšieho efektu povzbudenia ženou ako mužom. V každom prípade viedlo ich skúmanie k ďalšiemu poznatku - ženatí muži sú zvyčajne zdravší ako slobodní.
PRECHOD NA LETNÝ ČAS MOŽE BYŤ NEBEZPEČNÝ
Prechodom na letný čas sa tento víkend skrátil o celú hodinu. Práve tento prechod môže byť podľa expertov nebezpečný a mnoho ľudí ho znáša oveľa horšie než opačné posunutie na zimný čas. Pondelky po prechode na letný čas štatisticky vykazujú oveľa viac dopravných nehôd než normálny začiatok týždňa. Naopak, jesenné posunutie času podľa štatistík prináša zníženie počtu dopravných nehôd. Ako tvrdia odborníci, príčinou je skutočnosť, že posunutie času o hodinu dopredu vyvedie ľudský organizmus z rovnováhy a následkom je práve znížená schopnosť koncentrácie. Po časovom posune totiž vnútorné hodiny ľudského tela, ktoré riadia produkciu hormónov, potrebujú jeden až dva dni na to, aby sa prispôsobili. (ČTK, TASR)