BRATISLAVA (SME - tv) - Maďarskí a slovenskí podnikatelia mali včera príležitosť nadviazať vzájomné obchodné kontakty, ktoré by urýchlili proces oživovania podnikateľskej sféry v obidvoch krajinách. Umožniť im to mal informačno-konzultačný deň, spojený s obchodnou misiou maďarských podnikateľov na Slovensku. Na fóre sa rokovalo aj na úrovni ministerstiev hospodárstva a obchodných a priemyselných komôr. Ich predstavitelia sa zhodli na potrebe vytvorenia vzájomnej spolupráce medzi štátnymi skúšobníckymi a metrologickými úradmi. Prípadná dohoda by uľahčila presadzovanie slovenských produktov na maďarskom trhu a naopak. Misia slovenských podnikateľov v Budapešti by sa mala uskutočniť na jeseň tohto roku.
Podľa podpredsedu Maďarskej obchodnej a priemyselnej komory Jenöho Radeckého sa na fóre zišli predovšetkým malí a strední podnikatelia, ktorých počet prevýšil 100. Najväčšiu úlohu v maďarsko-slovenskej obchodnej bilancii však naďalej zohrávajú veľké podniky. Na vývoze SR k našim južným susedom sa podieľajú predovšetkým spoločnosti VSŽ, Slovnaft, Tatravagónka, Volkswagen Nitra, Volkswagen Bratislava a Whirpool a na dovoze maďarských produktov na Slovensko firmy Dopravný podnik Bratislava, Volkswagen Bratislava a Závody SNP v Žiari nad Hronom. Slovenská republika eviduje s Maďarskom dlhodobú aktívnu obchodnú bilanciu a prvé tri mesiace tohto roku naznačujú takýto vývin aj v roku 1999. Netreba sa však príliš radovať, pretože maďarské podniky nepatria ani zďaleka k najväčším zahraničným partnerom slovenských firiem. V predchádzajúcom roku sa do SR z Maďarska doviezol tovar za 318 mil. USD, pričom objem slovenského vývozu predstavoval 457 mil. USD (aktívne saldo 139 mil. USD).
Podnikatelia spolupracujúci s maďarskými partnermi by mali vedieť, že miestne daňové úrady môžu sankcionovať podnikateľský subjekt, ktorý zaplatí v hotovosti za služby alebo tovar pochádzajúci z jednej zmluvy s hodnotou k úhrade väčšou ako 1 milión forintov vrátane preddavku a splátok. Záujemcovia o podnikanie v Maďarsku môžu využiť privilégiá podnikateľov vo zvýhodnenej zóne v meste Ózd, kde by pre nich platili daňové úľavy znižujúce základ a sadzbu dane, úľavy pri vytvorení pracovných miest a úľavy v rámci Územného rozvojového programu Borsodskej župy na zaobstarávania náradia, zariadení a na nákup prvých nevyhnutných obratových zásob (nenávratná podpora do 50 % a bezúročná pôžička do 20 %).