LONDÝN, BELEHRAD (ČTK) - Po útokoch v noci na včera, ktoré aliancia označila za dosiaľ najintenzívnejšie, lietadlá NATO hodinu pred poludním pokračovali v bombardovaní cieľov v Juhoslovanskej zväzovej republike. Päť silných explózií sa ozvalo na okraji mesta Vranje, vzdialenom asi 300 kilometrov od Belehradu pri hranici s Macedónskom, v ktorom už boli v pondelok bombardované kasárne a podľa agentúry Tanjug tu vtedy prišli o život dvaja ľudia. Severoatlantická aliancia včera pripustila možnosť, že pri pondelkovom útoku na juhoslovanské mesto Aleksinac južne od Belehradu jedna z jeho rakiet minula cieľ a zasiahla civilistami obývanú oblasť. Podľa srbských médií prišlo o život päť osôb, francúzska agentúra AFP však informovala o najmenej siedmich mŕtvych, 28 zranených a veľkých materiálnych škodách.
V noci na včera sa NATO zameralo na širokú škálu cieľov vrátane hlavnej cesty spájajúcej Belehrad s kosovským správnym strediskom Priština. Zasiahnutých bolo niekoľko mostov, objekt štábu juhoslovanskej armády vo východosrbskom meste Niš a priamo v Kosove aj kasárne v blízkosti mesta Prizren. Politický hovorca NATO Jamie Shea oznámil, že juhoslovanské vojská v pondelok vyhnali z Kosova 40 000 etnických Albáncov. Asi 22 000 utieklo do Albánska.
V sídle Vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) v Ženeve včera začala zvláštna konferencia o situácii utečencov z Kosova, ktorej cieľom je zlepšiť koordináciu celosvetovej pomoci. Podľa informácií OSN v uplynulých dvoch týždňoch z Kosova utieklo vyše 400 000 ľudí. Západné štáty doteraz prisľúbili, že prevezmú okolo 100 000 utečencov. K najväčšiemu počtu sa zaviazalo Nemecko, ktoré chce poskytnúť dočasné útočisko 40 000 ľuďom. USA a Turecko chcú prijať po 20 000, Nórsko 6000, Grécko 5000 a Kanada tiež 5000. Austrálska vláda včera ponúkla, že je pripravená dočasne prijať asi 4000 utečencov. Ženevská konferencia sa o. i. zaoberá pomocou krajinám, ktoré sú najviac postihnuté tokom kosovskoalbánskych utečencov, t. j. v Albánsku a Macedónsku. V Albánsku sa zdržiava asi 244 000 utečencov a v Macedónsku 120 000. Česká vláda včera potvrdila vyslanie kompletného vybavenia vojenskej poľnej nemocnice do Albánska. Časť vybavenia nemocnice by mala byť vypravená z Prahy letecky už dnes. Dnes by mala o kosovskej kríze po prvýkrát od začiatku náletov rokovať tzv. kontaktná skupina pre bývalú Juhosláviu, v ktorej je zastúpené aj Rusko.