Na dno vášne od režiséra Pedra Almodóvara. "Definitívne sme sa rozhodli najmä po výsledkoch distribúcie filmu v Nemecku, na ktoré sme čakali. Hoci v nemeckých kinách bývajú snímky podobného typu úspešné a zaznamenávajú celkom slušné výsledky, v tomto prípade to tak nebolo. Prvý týždeň po premiére sa síce film umiestnil na tretej priečke návštevnosti, ale potom z prvej desiatky hneď vypadol. Ukázalo sa, že ten film zrejme nie je jednotka. Ide skôr o vyumelkovaný, komplikovaný príbeh, zďaleka nie taký hravý a jednoduchý ako jeho prvá časť. Nie je to typický film pre deti a ani dabing by to asi nevylepšil. Babe 2 teda už na Slovensku nemá žiadny plánovaný termín," potvrdil včera pre SME riaditeľ distribučnej firmy Ivan Sollár. O tom, že film nebude príliš vhodný pre slovenského diváka, sa zástupcovia spoločnosti Tatrafilm presvedčili už na jeho pracovnej projekcii. Príbeh je podľa ich slov "spracovaný v úplne odlišnom štýle ako prvý diel, je viac zamerikanizovaný a ani zvieracie postavičky už nie sú tak šťastne vykreslené". Navyše, kedže ide o dielo aj pre detského diváka, museli by prikročiť k dabingu, čo by bol vzhľadom na návratnosť nákladov riskantný krok. Slabé výsledky totiž film dosiahol aj v samotnej americkej distribúcii. "Keď sme si vypracovali predbežný rozpočet, zistili sme, že film by na seba určite nezarobil. Dobrovoľne sme si preto povedali, že radšej nie," dodal Ivan Sollár.
Snímku s pôvodným názvom Babe: Pig in the City (Babe: Prasiatko v meste) vlani nakrútil režisér George Miller, ktorý sa pred štyrmi rokmi podieľal na prvej časti ako spoluautor scenára. Základný motív, od ktorého sa odvíja dej novinky, v roku 1995 nakrútil Chris Noonan. Ojedinelá komédia s prvkami tragiky, ktorá kombinovala hraný dej s animáciami zvieracieho sveta, pozbierala desiatky prestížnych ocenení vrátane Oscara za vizuálne efekty. Na sošku americkej filmovej akadémie bol nominovaný samotný film, jeho režisér, scenáristi, herec James Cromwell za úlohu farmára Hoggetta, strihač Marcus D‘Arcy, ako aj tvorcovia výpravy a dekorácií. Pôvabný príbeh o malom hovoriacom prasiatku, ktoré sa na farme postará o narušenie dávnych hierarchií v ríši zvierat, bol úspešným kinohitom aj na Slovensku. Jeho druhá časť sa však už dostane iba k poslucháčom - firma BMG Ariola ČR/SR uviedla na trh vydarený soundtrack so 16 piesňami prepletanými originálnym filmovým rozprávaním. Na tohtoročného Oscara nominovaná skladba That‘ll Do, ktorú naspieval Peter Gabriel, kolekciu otvára a okrem nej (aj jej inštrumentálnej verzie od The Black Dyke Mills Bandu) obsahuje napríklad klasiku Non, je ne regrette rien z repertoáru Edith Piafovej či Chattanooga Choo-Choo v podaní Orchestra Glenna Millera. Rozkošnou zápletkou zo skostnateného vidieka už pred rokmi spevom i vtipným slovom sprevádzala trikovo animovaná trojica myší, ktorá pod značkou Mice and Cast vystupuje aj na novom soundtracku. Autorom hitovo ambicióznej ústrednej piesne je Randy Newman a na albume sa nachádza aj päť skladieb, ktoré síce vo filme neznejú, ale svojou príbuznou atmosférou inšpirovali zostavovateľov jeho hudobnej podoby.
Chris Noonan nakrútil prvú časť filmu podľa knihy Dicka King-Smitha nazvanej The Sheep-Pig. Práca so živými zvieratami tvorila podstatu filmového pôvabu - v snímke si zahralo asi päť stoviek zvierat a aj hlavného hrdinu stvárnila počas nakrúcania desiatka malých prasiat, pretože jedno by veľmi rýchlo rástlo. V umelom inkubátore v Sydney (celý prvý film vznikol v rozprávkových scenériách Austrálie) dokonca štáb "nechal vysedieť" špeciálny druh husí. Druhý diel priniesol i nové zvieracie postavičky, v šokujúcich kostýmoch napríklad aj cirkusové opice s menami Zootie, Easy, Thelonius, Bob a Tug. Už len ich obsadenie svedčí o príkladnej amerikanizácii, ktorá by u slovenských divákov pravdepodobne nemusela dosiahnuť želaný efekt. A to je pre naše kiná rozhodne dobré vysvedčenie.
DALIBOR HLADÍK