Pripravuje sa Amerika na pozemnú vojnu v Juhoslávii?

"Amerika, prebuď sa. Európa je vo vojne a my tiež!" Tak zneli vášnivé slová republikánskeho kongresmana Steve Buyera po návrate zo starého kontinentu. Americký politik, člen branného výboru Snemovne reprezentantov, mal možnosť spoločne s ďalšími desiatimi

republikánskymi i demokratickými kongresmanmi a senátormi pobudnúť pár dní nielen v centrále NATO v Bruseli, ale aj na macedónsko-kosovských hraniciach. "Inšpirácia" na mieste činu sa však neprejavila len v Buyerovej burcujúcej vete. Po prílete do Washingtonu vyzvala skupina, ktorá si konfliktnú situáciu preverila priamo v teréne, prezidenta Billa Clintona, aby pripravoval Ameriku na možnú pozemnú vojnu v Juhoslávii.

Na každého z politikov zapôsobil prieskum horúcej oblasti veľmi závažne a je zrejmé, že nikto z nich a ani z ďalších mužov či žien americkej politiky v týchto chvíľach nevie ešte presne odpovedať, akým smerom by sa mala uberať taktika USA a spojencov NATO proti Miloševičovmu zvrátenému plánu "vyčisťovania" Kosova od etnických Albáncov. Stratégia je jasná. Piateho apríla, po necelých desiatich dňoch leteckých náletov, ju jednoducho sformuloval prezident Bill Clinton: "Náš plán je pokračovať až do víťazstva." Medzi americkými politikmi sa nájde len mizivý počet takých, ktorí by s ňou nesúhlasili. Iná vec je taktika. Pokračovanie v bombardovaní predstavuje súčasnosť. Víťazstvo je však otázka budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ísť za víťazstvom pritom možno viacerými cestami. Bill Clinton si do značnej miery skomplikoval postup v konflikte rozhodným popretím vyslania pozemných vojsk hneď vo svojom prvom televíznom vyhlásení Američanom po začatí leteckých úderov. Postupuje vytýčenou taktikou presných leteckých a raketových útokov na detailne vyšpecifikované ciele. Generál Wesley Clark, ako vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe, zatiaľ hlási spokojnosť s touto formou vedenia "vojny". Aj keď husté mraky nad Balkánom, ktoré z času na čas nedovoľujú pokračovať v leteckých náletoch, ostávajú Miloševičovým spojencom. Wesley Clark má však prisľúbené nové letecké posily a takisto aj vrtuľníky Apache, určené na ničenie tankov.

Zásadný problém, napriek tomu, že sa spojencom do značnej miery podarilo odrezať Miloševičove jednotky v Kosove od zásobovacích centier v Srbsku, ostáva však taký ako na začiatku: NATO kontroluje situáciu vo vzduchu, ale belehradskí vojaci majú ešte stále "prevahu" na zemi. Neopakuje sa situácia z vojny v Bosne, keď po leteckých útokoch NATO proti Srbom nastúpila dobre vyzbrojená a vycvičená Tudžmanova chorvátska pozemná armáda. Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK), operujúca "partizánskym" spôsobom a s ľahkými zbraňami proti Miloševičovej údernej štyridsaťtisícovej železnej pästi vystrojenej tankami, delami a obrnenými transportérmi, sa nedá ani v najmenšom porovnať s vtedajšou vojenskou silou Chorvátska. Preto ak sa vytýčený strategický cieľ víťazstva nebude dariť dosiahnuť v nejakom "normálnom" termíne, bude veľmi aktuálna otázka vyslania pozemných vojsk NATO do Juhoslávie.

SkryťVypnúť reklamu

A práve aj o tejto otázke začne už od zajtra diskutovať americký Kongres po dvoch týždňoch prázdnin. Bill Clinton sa chtiac-nechtiac musí obrátiť na zákonodarný zbor. Potrebuje ďalšie peniaze na pokračovanie vojenských výprav. A okrem toho bude zvedavý, akým smerom pôjde diskusia o kosovskej kríze. Lebo názory na taktiku sa líšia. Na jednej i druhej strane politického spekta možno nájsť skupiny súhlasu i nesúhlasu so spôsobom vedenia vojny. Ozývajú sa výstražné hlasy, aby sa Amerika jedného dňa neprebudila do nového Vietnamu. Ale keďže Bill Clinton je prezidentom opierajúcim sa v každom politickom rozhodnutí predovšetkým o výsledky prieskumov verejnej mienky, istotne musí byť prekvapený, že čoraz viac Američanov chápe, že ďaleko v Európe sa nebojuje len proti jednému nepolepšiteľnému diktátorovi, ktorý má na svedomí tisíce a tisíce životov žien, mužov, starcov a detí, ale že ide o obranu základných princípov ľudskosti, slobody a demokracie.

SkryťVypnúť reklamu

MICHAL HAVRAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 839
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 204
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 682
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 390
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 740
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu