Dvaja ľudia prišli o život a traja ďalší boli zranení pri explózii, ku ktorej došlo včera v ugandskej metropole Kampala. Výbuch, ku ktorému došlo neďaleko frekventovanej zastávky taxíkov, spôsobil podľa miestnych rozhlasových staníc paniku občanov. V sobotu večer zaregistrovali v Kampale explóziu nálože v okolí futbalového štadióna krátko po tom, ako tade prechádzali stovky fanúšikov po medzištátnom stretnutí Uganda - Tunisko, v ktorom hostia zvíťazili 2:0. Štyri osoby boli zranené, časť z nich ťažko. Uganda je dejiskom teroristických akcií v uplynulých dvoch rokoch bez toho, aby sa k nim prihlásilo nejaké konkrétne zoskupenie.
ŽELEZNIČNÉ NEŠŤASTIE V EGYPTE
Troch mŕtvych a 49 zranených si vyžiadala čelná zrážka dvoch vlakov, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v delte Nílu v severnom Egypte medzi mestami Širbín a Bilkás, približne 100 kilometrov severovýchodne od egyptskej metropoly Káhira. Nehodu spôsobil signalizačný operátor, ktorý nezastavil jeden z vlakov. Pri zrážke sa jeden vlak vykoľajil, pričom začal horieť jeho prvý vozeň. Druhá vlaková súprava bola tiež vážne poškodená.
IRAK OSTREĽOVAL AMERICKÉ STÍHAČKY
Americké stíhačky F-16 hliadkujúce v bezletovej zóne nad južnou časťou Iraku v sobotu zaútočili na stanovište irackej protileteckej obrany. Lietadlá útok podnikli po tom, čo na ne Iračania odpálili rakety typu zem-vzduch. Podľa hovorcu amerického letectva Marka Samischa sa incident odohral asi 160 kilometrov južne od Bagdadu okolo 8.30 h SELČ a všetky stroje sa bezpečne vrátili na svoje základne. Stíhačky ostreľovali radarové systémy a pozíciu raketovej batérie.
ZAVRAŽDILI IRÁNSKEHO GENERÁLA
Obeťou atentátu "ozbrojených teroristov" sa v sobotu v Teheráne stal vysokopostavený činiteľ iránskej armády, brigádny generál Alí Sajjad Šírází. Oznámila to oficiálna tlačová agentúra IRNA. K atentátu sa predpoludním do redakcie agentúry AFP v Nikózii telefonicky prihlásila najväčšia opozičná skupina Modžáhedín Chalk so sídlom v Iraku. V auguste minulého roku sa táto skupina priznala k zavraždeniu bývalého šéfa iránskych väzníc Asadolláha Ladževardího, ktorý prišiel o život na bazáre v Teheráne. Predstaviteľ modžáhedínov uviedol, že vraždu Šírázího vykonalo vo vzájomnej súčinnosti niekoľko "zásahových jednotiek", ktoré s týmto cieľom kontrolovali severnú časť Teheránu. Akcia bola trestom za "vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti", ktorých sa mal generál dopustiť.
PREVRAT V NIGERI
Situácia v západoafrickom štáte Niger sa v sobotu, po piatkovom štátnom prevrate a zavraždení prezidenta Ibrahima Barého Maínassara, čiastočne upokojila, krajina však zostáva pod kontrolou armády. Vojaci v piatok obsadili všetky kľúčové body v krajine a uzavreli hranice. Pozemné hranice v sobotu ráno opäť otvorili, letecké spojenie je však pre civilné lietadlá stále prerušené. Letisko v hlavnom meste Niamey je rezervované iba pre vojenské lietadlá. Nigerskí poslanci prijali v sobotu vyhlásenie, podľa ktorého budú pokračovať vo svojej práci napriek tomu, že predseda vlády Ibrahim Mayaki po štátnom prevrate a zavraždení prezidenta oznámil rozpustenie Národného zhromaždenia.
(TASR)