BUDAPEŠŤ, MOSKVA (TASR) - Zadržanie konvoja s ruskou a bieloruskou humanitárnou pomocou pre Juhosláviu, ku ktorému došlo v nedeľu v Maďarsku, hrozilo ešte včera prerásť do veľmi vážnej diplomatickej roztržky medzi Moskvou a Budapešťou. Maďarský premiér Viktor Orbán však napokon po rokovaní s ruským ministrom pre mimoriadne situácie Sergejom Šojgom včera na pôde parlamentu v Budapešti informoval, že sa obom stranám podarilo nájsť kompromis, na základe ktorého bude celá záležitosť vyriešená. Vyriešenie sporu, ktorý mohol mať vážne dôsledky, potvrdil včera v Moskve aj ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov.
Konvoj 73 vozidiel s humanitárnou pomocou zadržali v nedeľu maďarskí colníci na základe podozrenia, že pomoc prevážalo aj niekoľko špeciálnych opancierovaných vozidiel, ktoré by sa dali použiť aj na vojenské účely. Ruská strana však tvrdila, že tieto vozidlá prešli maďarským územím v minulosti už osemkrát, keď viezli humanitárnu pomoc do Bosny. V súlade s dohodou, ktorú napokon dosiahla maďarská vláda, nebude päť vozidiel, považovaných za vojenské, pokračovať ďalej v ceste do Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR). Konvoj budú rovnako sprevádzať namiesto ôsmich iba štyri autocisterny, ktoré ho zásobujú dopravnými hmotami. Z Orbánových slov zároveň vyplynulo, že ku konvoju sa pripoja aj dvaja maďarskí pozorovatelia.
Konečnému riešeniu sporu však predchádzali niektoré veľmi silné vystúpenia ruských predstaviteľov vrátane ministra zahraničných vecí Igora Ivanova. Moskva podľa jeho slov hodnotila postoj úradov v Budapešti ako "nepriateľskú akciu" a "poburujúci fakt". Pozíciu Budapešti ostro kritizoval aj predseda zahraničného výboru Štátnej dumy a popredný predstaviteľ proreformného hnutia Jabloko Vladimir Lukin. Podľa neho "táto akcia nemôže vyvolávať nič iné než pocit odporu". "Krajina, ktorá len teraz vstúpila do NATO a ktorá horlivo, ako sa to žiada od služobníctva, plní úlohy pána, spochybňujúc svoju vlastnú reputáciu, nevyvoláva úctu a rešpekt," zdôraznil ruský poslanec a bývalý veľvyslanec v USA. Lukin pritom dodal, že postoj Maďarov nemožno pochopiť ani z hľadiska ich záujmov, a to v súvislosti s tým, že vo Vojvodine žije aj nemálo občanov maďarskej národnosti, ktorí takisto potrebujú humanitárnu pomoc.