(UCK), ktorá ešte koncom marca vyhlásila všeobecnú mobilizáciu. "Albánci sú pripravení zomrieť za slobodu," vyhlásil v príhovore k asi štyrom stovkám nastúpených dobrovoľníkov - mužov i žien - vodca Albánsko-americkej občianskej ligy Joseph DioGuardi, ktorý sa v interview pre CNN nijako netají svojím konečným cieľom: nezávislosťou Kosova. V prítomnosti asi 500 rodinných príslušníkov, priateľov a známych potom zverbovanci zložili prísahu, zaspievali albánsku hymnu a vzdali česť svojej druhej vlasti - Spojeným štátom.
Do radov dobrovoľných bojovníkov sa hlásia aj Kosovčania žijúci a pracujúci v mnohých krajinách Európy. Desiatky mladých mužov sa v týchto dňoch naloďujú na trajekty v talianskom Bari alebo sa letecky snažia dostať do Kosova cez Albánsko či Macedónsko. Len za posledné dva dni prišlo z Nemecka do Albánska asi 700 dobrovoľníkov, ktorí sa chcú pripojiť k UCK. Prichádzajúci Kosovčania hovoria, že v Nemecku sa už do radov UCK prihlásilo takmer 10-tisíc mužov, zatiaľ však nie je jasné, koľkým z nich sa napokon podarí dostať až do rodného Kosova.
Správy o prichádzajúcich čerstvých vojenských posilách vyprovokovali v uplynulých dňoch intenzívne boje na juhoslovansko-albánskych hraniciach. Ostreľovanie albánskeho územia juhoslovanským delostrelectvom si v nedeľu vyžiadalo aj prvých mŕtvych na albánskej strane - o život prišli dvaja obyvatelia pohraničnej dediny. Albánsky minister vnútra Petro Koci vzápätí nariadil pohraničnej polícii a armádnym jednotkám brániť integritu krajiny. Albánska vláda považovala až doterajšie incidenty v pohraničí za provokácie Belehradu s cieľom rozšíriť konflikt mimo hraníc Juhoslávie. Teraz sa situácia mení: je stále jasnejšie, že Srbi majú strach najmä z príchodu nových dobrovoľníkov, ktorí by mohli posilniť rady UCK. (TASR, ČTK)