BRATISLAVA/KROMPACHY (SME - tk, dd) - Všeobecná úverová banka, ktorá po kapitalizácii pohľadávok ovládla majetok Kovohút Krompachy a zverila ho spoločnosti Vitrum, previedla tento majetok na ďalšiu firmu. Ide o spoločnosť Konsult Universal, ktorá je 100-percentnou vnučkou VÚB. Podľa zmlúv, ktoré má denník SME k dispozícii, sa prevod majetku týkal iba zásob, strojov a zariadení. Nehnuteľnosti, ktoré sú zväčša predmetom záložného práva voči iným bankám, predmetom prevodu neboli. Rovnako však Konsult Universal neprebral ani záväzky firmy voči veriteľom a voči zamestnancom.
Dôvodom rozhodnutia VÚB previesť majetok Kovohút na ďalšiu firmu bol podľa informácií denníka SME návrh na konkurz spoločnosti Vitrum, ktorý podala pôvodná spoločnosť Kovohuty Krompachy. "Ten konkurz veľa komplikoval. VÚB sa snaží nájsť investora, a tak oživiť výrobu, ale pri hrozbe konkurzu na Vitrum sa to nedalo. Preto sme urobili tento prevod. Konsult Universal by už podobné problémy ako Vitrum nemal mať," povedal. Kovohuty Krompachy podali návrh na konkurz spoločnosti Vitrum z dôvodu neuhradenia záväzku v hodnote 60 mil. Sk, ktorý mal vzniknúť pri preberaní majetku materskej spoločnosti Vitrumom.
Vitrum odpredal majetok spoločnosti Konsult Universal na základe dvoch kúpno-predajných zmlúv. Predmetom prvej z nich je predaj hmotného investičného majetku za viac ako 128 miliónov Sk, predmetom druhej je odpredaj zásob za cenu viac ako 93 mil. Sk. Zaujímavosťou je, že majetok bol ocenený znaleckým posudkom Realitnou spoločnosťou VÚB, s. r. o., Bratislava, ktorá je dcérskou spoločnosťou VÚB. Podľa včerajšieho výpisu z obchodného registra je predsedom predstavenstva spoločnosti Konsult Universal aj Ladislav Vaškovič, súčasný prezident VÚB. Keďže však ide o vnučku, VÚB v nej zatiaľ podľa obchodného registra nevymenila ľudí spojených s predchádzajúcim vedením banky. Predsedom dozornej rady je Ján Gabriel, v predstavenstve je Jozef Pamětický a Milan Sedláček. V dozornej rade Konsult Universal je aj František Szikhart, ktorý je dnes prvým podpredsedom predstavenstva VÚB a zároveň podpisoval predajnú zmluvu. Zaujímavosťou je, že na začiatku je ako predávajúci označená spoločnosť Vitrum, na konci je však pri predávajúcom pečiatka VÚB. Tým sa potvrdzuje, že ide iba o preliatie majetku ovládaného VÚB z jednej firmy do druhej.
Hlavný rozdiel medzi stavom pred a po tomto preliatí spočíva v tom, že kým existenciu spoločnosti Vitrum ohrozovali rôzne záväzky, spoločnosť Konsult Universal by tieto problémy mať nemala. To však spôsobuje značné rozčarovanie u ostatných veriteľov a u zamestnancov firmy. Podľa informácií SME začali niektorí veritelia preverovať, či bol celý prevod legálny a či pri ňom neprišlo k poškodeniu veriteľa. Náš zdroj z VÚB to však komentoval slovami: "Žiaľ. Zákony sa o práva veriteľov nestarajú, tak sa o ne musia starať sami, ako vedia. Vo viacerých podnikoch ostatní veritelia odsúhlasili také predaje, ktoré síce boli legálne, ale poškodili VÚB. Teraz musíme byť tvrdí aj my, či už sa to týka dosahu na zamestnancov, alebo na iné banky."