Tisíce stúpencov bývalej pakistanskej premiérky Bénazír Bhuttovej pochodovali včera mestom Láhuar na protest proti jej odsúdeniu za korupciu a zákaz zastávať akýkoľvek verejný úrad. Ľudia vyšli do ulíc mesta s plagátmi s nápismi Bhuttovú obetujú a Vláda vraždí Bhuttovú. Demonštrácia sa konala aj v hlavnom meste Pandžábu, domovskej provincii premiéra Naváza Šarífa, ktorého Bhuttová obviňuje z "honby na čarodejnice". Bhuttová, ktorá je údajne v zahraničí na prednáškovom turné, sľúbila, že sa možno už na budúci týždeň vráti do Pakistanu, kde jej právnici pripravujú odvolanie proti rozsudku. Na päť rokov väzenia odsúdil vo štvrtok pakistanský súd B. Bhuttovú a jej manžela Zardarího, usvedčených z korupcie. Súd im zároveň vymeral pokutu vo výške 8,6 milióna dolárov a B. Bhuttovú zbavil možnosti zastávať akýkoľvek verejný úrad.
NEPOKOJE V ALŽÍRSKU
Alžírska polícia včera rozohnala v centre hlavného mesta demonštráciu niekoľko sto ľudí proti výsledkom prezidentských volieb, v ktorých vo štvrtok zvíťazil Abdal Azíz Buteflika. Na demonštrácii sa zúčastnili väčšinou mladí ľudia a členovia Frontu socialistických síl (FFS) Husajna Aita Ahmada, ktorý predtým vyzval, aby sa usporiadal "mierový pochod proti diktatúre" na Námestí 1. mája. Úrady akciu zakázali. Jeden zo šiestich opozičných kandidátov, ktorí z prezidentských volieb v stredu odstúpili, Ahmad Tálib Ibrahímí, ktorý získal druhé miesto, výsledky volieb odmietol. "Voľba jediného kandidáta nemá ústavné oprávnenie," tvrdil. Naopak Buteflikovi priaznivci vyjadrovali radosť z výsledkov volieb. Prechádzali ulicami Alžíra, trúbili klaksónmi svojich aút a vystavovali portréty novozvoleného prezidenta.
SÉGUIN REZIGNOVAL
Z funkcie predsedu francúzskeho neogaullistického Združenia pre republiku (RPR) včera nečakane odstúpil Philippe Séguin. Šéf najsilnejšej opozičnej strany vo Francúzsku sa zároveň vzdal kandidatúry v júnových voľbách do Európskeho parlamentu, ktorých sa mal zúčastniť na spoločnej kandidátke RPR a strany Democratie Liberale (DL). Uviedol to v rukou napísanom liste, v ktorom nepriamo naznačil, že dôvodom sú názorové rozdiely medzi ním a ľuďmi okolo neogaullistického prezidenta Jacqua Chiraca. Predsedom RPR sa 55-ročný Séguin stal v júni 1997 po porážke neogaullistov v parlamentných voľbách v máji 1997. Na čele strany nahradil Chiracovho dôverníka a bývalého premiéra Alaina Juppého.
DEMONŠTRÁCIE V MALAJZII
Približne 400 prívržencov uväzneného malajzijského exministra financií Anwara Ibrahima včera v metropole Kuala Lumpur pokračovalo v protivládnych demonštráciách. Demonštrácie vypukli v stredu po vynesení rozsudku nad Anwarom Ibrahimom, ktorý bol odsúdený na šesť rokov straty slobody za korupciu. Protestujúci podobne ako v uplynulých dňoch aj včera volali po reformách. V stredu a vo štvtok poriadková polícia použila proti demonštrantom vodné delá a zadržala najmenej 20 osôb vrátane vodcu novej opozičnej strany. Kritiku rozsudku vyjadrili aj viaceré zahraničné vlády. Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International vyhlásila, že uväznenie Anwara je politicky motivované a vyzvala na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie. Sám Anwara označil svoje odsúdenie za "absolútnu blamáž". (TASR, ČTK)