PITTSBURGH (SITA) - U.S. Steel, najväčšia americká oceliarska spoločnosť, zvažuje svoj vstup do VSŽ Košice. Predstavitelia U.S. Steel o tom informovali v stredu v Pittsburghu. Americká spoločnosť je momentálne partnerom VSŽ v spoločnom podniku, ktorý bol založený v roku 1997. Podľa vyhlásení slovenskej vlády je U.S. Steel jedným zo štyroch potenciálnych investorov vo VSŽ, o ktorých je verejne známe, že má finančné ťažkosti. Podľa dostupných údajov medzi záujemcov patrí aj indická spoločnosť ISPAT International. U.S. Steel vlani investoval do spoločných podnikov celkovo 73 mil. USD, z čoho prevažná časť išla práve do spolupráce s VSŽ. Obe spoločnosti majú vo vytvorenom spoločnom podniku rovnaký podiel.
"Posudzujeme investíciu do VSŽ rovnako, ako by sme postupovali s každou inou investičnou príležitosťou," uviedol hovorca U.S. Steel Michael Dixon. Podľa jeho slov je slovenská oceliareň jednou zo zaujímavejších príležitostí a U.S. Steel momentálne posudzuje finančné ukazovatele VSŽ. Odmietol však konkretizovať, v akej forme by sa investícia mohla zrealizovať.
VSŽ očakávajú za rok 1998 stratu 5 mld Sk. Finančné ťažkosti sa prejavili v októbri minulého roka, keď VSŽ neboli schopné splatiť syndikovaný úver vo výške 35 mil. USD. Nedávno predstavitelia firmy uviedli, že po rokovaniach s veriteľskými bankami získali odklad splátok o dva mesiace a rozšírenie kreditnej linky o 50 mil. USD. Dohoda o odklade môže byť predĺžená následne o ďalšie dva mesiace. Minister hospodárstva Ľudovít Černák tento týždeň uviedol, že o investovanie do VSŽ prejavili záujem štyria seriózni investori, z ktorých jeden podpísal exkluzívnu zmluvu, získajúc 60 dní na prezentovanie biznis plánu.
Podľa informácií agentúry SITA pritom predstavenstvo VSŽ v utorok tento týždeň rozhodlo o menovaní piatich nových viceprezidentov vrátane dvoch z U.S. Steel. Noví viceprezidenti majú nahradiť terajších piatich, ktorých trojčlenné predstavenstvo VSŽ odvolalo.
Celkový dlh VSŽ voči finančným inštitúciám predstavuje zhruba 500 mil. USD, záväzky firmy po lehote splatnosti dosahujú 7 mld Sk. Spoločnosť zároveň eviduje pohľadávky po lehote splatnosti v hodnote 9 mld Sk. Železiarne uvažujú o predaji približne 100 svojich dcérskych spoločností vrátane možného predaja maďarskej železiarne DAM Diósgyőr. Po predaji nadbytočných firiem a aktív by sa zvyšných 30 spoločností, ktorých predmet činnosti súvisí s hutníctvom, malo centralizovať a konsolidovať do jednej spoločnosti. Minuloročná predpokladaná strata znamená medziročný prepad hospodárskeho výsledku o viac ako 5,5 mld Sk.