Hlavnou včerajšou udalosťou na devízových trhoch bol ďalší prepad eura. Spoločná európska mena počas včerajšieho obchodovania dosiahla opäť svoju doterajšiu najnižšiu úroveň od jej zavedenia na začiatku tohto roka. Predaj dlhopisov denominovaných v eure spôsobil pokles výmenného kurzu na 1,0622 USD/1 EUR. Nedôvera voči euru je do veľkej miery spôsobená predlžujúcim sa konfliktom v Kosove. Tento vývoj udalostí bude mať nepopierateľne dopad na európske ekonomiky, ktorých ekonomická situácia v súčasnosti nie je práve najlepšia. Pomalší hospodársky rast krajín Európskej menovej únie (EMÚ) sa prehĺbi z dôvodu klesajúceho dopytu postkomunistických krajín, ktoré sú citlivejšie na vývoj v Juhoslávii. Aj stúpajúce náklady spojené s akciami v Kosove a pomoc rastúcemu počtu utečencov budú zaťažovať rozpočty krajín eurolandu. Prehlbujúce sa ekonomické rozdiely vnútri EMÚ tiež neprispievajú rastu dôvery v euro. Silné, ale stagnujúce ekonomiky ako napríklad Nemecko a Taliansko môžu profitovať na znížení úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB). Na druhej strane tento krok ECB môže v slabších ale rastúcich ekonomikách ako Španielsko zvýšiť inflačné tlaky.
Opačný trend voči euru zaznamenal dolár oproti japonskému jenu, keď oslabil na trojtýždňové minimum. Posilnenie jenu na 111,45 JPY/ 1 USD bolo spôsobené vyhlásením japonského ministra financií Kiiči Mijazawu, o možnom znížení daňového zaťaženia na podporu ozdravovania ekonomiky. Posilňovanie jenu však podľa predstaviteľov japonskej centrálnej banky nie je v súčasnosti pre Japopnsko výhodné, keďže pre japonské spoločnosti každé oslabovanie dolára znamená znižovanie ich ziskov alebo prehlbovanie straty. Druhý muž ministerstva financií Eisuke Sakakibara vyhlásil, že pre Japonsko by bol v týchto časoch výhodný kurz, keď by sa jeden dolár predával za 121 jenov. V popoludňajšom obchodovaní sa dolár dostal na 118,975 JPY/1 USD. Správy o vývoji priemyselnej výroby v Spojených štátoch amerických, ktorá v marci stúpla o 0,1 percenta, čo je menej, ako sa očakávalo, nemali výrazný dopad na obchodovanie. Produkcia v USA je na 80,1 percenta svojej kapacity.
Podľa správy Medzinárodného menového fondu (MMF) Česko v tomto roku čaká zastavenie oslabovania ekonomiky, keď hrubý domáci produkt by mal byť nula percent. Rast spotrebiteľských cien by sa mal udržať pod 4 percentami. MMF okrem toho dodal, že centrálne banka má ešte priestor na znižovanie úrokových sadzieb, čím sa dalo predísť posilneniu kurzu, ktoré je v súčasnosti neprijateľné. Oproti predchádzajúcemu dňu koruna napriek tomu oslabila, keď sa obchodovala okolo úrovne 37,908 CZK/1 EUR. Voči doláru bola česká mena na 35,498 CZK/1 USD.
GABRIEL KÁDASI