Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič si vraj s pomocou parížskeho priateľa previedol na bankové kontá vo Švajčiarsku niekoľko miliónov frankov. Dve kontá, na ktorých je uložených päť miliónov frankov, sú na meno Miloševičovej manželky Miry a jeho dcéry, napísal včerajší švajčiarsky list Sonntags Blick. Hovorca švajčiarskej polície Folco Galli z Bernu okrem toho potvrdil, že Švajčiarsko poskytlo fancúzskym vyšetrovacím úradom výpisy z Miloševičových bankových kont. Tých môže byť podľa Gallkiho i viac než dve. Podľa informácie švajčiarskeho denníka vystavila navyše francúzska justícia medzinárodný zatykač na Miodraga Zeceviča, bývalého generálneho riaditeľa Francúzsko-juhoslovanskej banky. Zecevič, ktorý mal vraj Miloševičovi pomáhať pri jeho finančných transakciách, sa teraz zdržuje v Belehrade.
ISLAMSKÍ EXTRÉMISTI ODSÚDENÍ NA SMRŤ
Egyptský vojenský súd včera vyniesol rozsudky smrti nad deviatimi islamskými extrémistami za vedenie nezákonnej organizácie a prípravu násilných činov a vrážd. Medzi odsúdenými na smrť, ktorí sa skrývajú v Egypte, je vodca radikálnej islamskej organizácie Džihád (Svätá vojna) Ajmán Zavahrí, ktorý je údajne spolupracovníkom Usama bin Ladína. Bin Ladína americký Federálny úrad pre vyšetrovanie považuje za organizátora bombových útokov na veľvyslanectvo USA v Keni a Tanzánii. Deväť odsúdencov na smrť patrí ku skupine 107 obžalovaných v najväčšom súdnom procese v Egypte od roku 1981, keď bol zavraždený prezident Anvar Sadat. Šesťdesiat obžalovaných súdili v neprítomnosti. Vojenský súd, proti ktorého rozhodnutiu sa nie je možné odvolať, vyniesol rozsudky doživotného väzenia nad 11 islamistami; ďalších odsúdil na mnohoročné väzenie a 20 oslobodil.
100 000 ĽUDÍ POŽADOVALO OSLOBODENIE ÖCALANA
Približne 100 000 osôb sa zišlo v sobotu v Bonne na zhromaždení za mier v Kurdistane a oslobodenie šéfa separatistickej Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdullaha Öcalana, ktorého pred dvoma mesiacmi turecké špeciálne jednotky uniesli v Keni a odvtedy je držaný v tureckom väzení. Uviedla to v noci na včera nemecká polícia. Organizátormi akcie boli organizácie na ochranu ľudských práv, ktoré sa konali z iniciatívy spoločnosti Slobodu Öcalanovi. Demonštrácie prebiehali podľa dostupných zdrojov bez incidentov, len v niektorých častiach mesta spôsobili veľký prílev demonštrantov podstatné dopravné problémy. Akcia sa uskutočnila krátko pred voľbami v Turecku. PKK je v Nemecku od roku 1993 zakázaná.
V ZIMBABWE UMIERA TÝŽDENNE 1200 ĽUDÍ
Viac ako 1200 ľudí umiera každý týždeň v juhoafrickom štáte Zimbabwe na chorobu AIDS. Vyhlásil to včera zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. V prejave pri príležitosti 19. výročia nezávislosti krajiny Mugabe uviedol, že bude vytvorená národná rada pre AIDS, ktorá bude koordinovať boj proti tejto chorobe. "AIDS zatieňuje úspechy, ktoré krajina dosiahla od získania nezávislosti", povedal prezident približne 20 000 obyvateľom na hlavnom štadióne v Hararí. Vlani vládni predstavitelia popreli tvrdenie, že v Zimbabwe každý týždeň umiera na AIDS 700 ľudí.
(TASR)