BRATISLAVA (SME - mn, dd) - Počas uplynulého víkendu uplynulo sto dní od schválenia tzv. balíčka ekonomických opatrení. Pri hodnotení tohto obdobia sa ekonómovia zhodujú na dvoch základných problémoch. Prvým z nich je nedostatočná rýchlosť ekonomických reforiem, druhým nie celkom jasné smerovanie doterajšieho vývoja.
"Za sto dní od prijatia vládneho balíčka hospodárskych opatrení sa zatiaľ veľké zmeny neudiali, no to zrejme ani nikto nečakal. Prvé kroky vedúce k odstráneniu deformácií v slovenskej ekonomike - najmä úprava niektorých administratívne regulovaných cien - už boli realizované. Sklamaním môže byť snáď len štátny rozpočet. Tu však treba dodať, že čas na jeho prípravu bol krátky," povedal včera denníku SME generálny riaditeľ divízie stratégie Slovenskej sporiteľne Martin Barto. Podľa neho bude musieť vláda na dosiahnutie svojich cieľov pristúpiť k razantnejším škrtom vo výdavkoch štátneho rozpočtu. Dôvovodom nedostatočnej rýchlosti je však aj nutnosť meniť zákony, čo sa nedá uskutočniť okamžite. "V tomto prípade hrá čas proti vláde," podčiarkol.
Za dôvod väčších počiatočných optimistických očakávaní spojených s rýchlosťou reforiem označil M. Barto jednotnosť všetkých zainteresovaných strán pri pomenúvaní základných príčin vnútornej a vonkajšej nerovnováhy v slovenskej ekonomike. Táto jednotnosť sa však neskôr ukázala ako dočasná. "Podstatnú časť opatrení sa ale určite podarí presadiť," zdôraznil. Zásadným signálom ďalšieho vývoja v ekonomike budú podľa M. Barta parametre štátneho rozpočtu na rok 2000. Pripustil, že očakávania výsledku verejných financií v tomto roku sú príliš optimistické a spojené so značnými rizikami.
Podľa predsedu Centra pre hospodársky rozvoj Eugena Jurzycu súvisí nedostatočná rýchlosť reforiem aj s odkladom reformy štátnej správy. "Zefektívnenie štátnej správy malo byť prvou časťou reformy. Nepomôže totiž, ak ministri pracujú aj jedenásť hodín, ak pritom nemajú na svojich úradoch ľudí, ktorí by im dokázali pohotovo pripraviť kvalitné podklady, materiály z týchto úradov sa ťažko obhajujú," vysvetlil.
Na margo smerovania ekonomickej reformy na Slovensku E. Jurzyca poznamenal, že samotný balíček obsahuje hneď niekoľko smerov, ktorými by sa mohla uberať. "Ani po sto dňoch nie je smerovanie celkom jasné," dodal. Opatrenia vlády podľa neho smerujú zatiaľ iba k haseniu problémov po bývalej vláde. "Balíček tiež kladie dôraz iba na krátkodobé ciele, pričom teraz by sa žiadalo prijatie zámerov aspoň na dva či tri roky," povedal.
Okrem toho by si vláda mala podľa neho klásť menej numerické a viac principiálne ciele. Zníženie deficitu verejných financií na dve percentá HDP totiž nemusí znamenať ich ozdravenie a naopak. "Uplatňovanie princípov, ako je transparentnosť, rovnosť šancí, zdravá hospodárska politika, schopnosť ekonomiky vyrovnať sa s negatívnym vplyvom globálneho vývoja a iné potom tvoria tie numerické výsledky," vysvetlil E. Jurzyca.