za sebou, ale stále existujúce problémy môžu mať negatívny dopad na globálny vývoj. Kým svetová ekonomika sa pred pol rokom nachádzala iba kúsok od recesie, v súčasnosti sa nachádza asi míľu od okraja priepasti, povedal v súvislosti s terajšou situáciou Clyde Prestowitz z Economic Strategy Instute vo Washingtone.
Medzi kritickými bodmi sa nachádza aj ekonomika USA, ktorá svojou silou doteraz bránila tomu, aby sa svetové hospodárstvo ako celok prepadlo do recesie. Ale podľa fondu a nezávislých ekonómov aj americká ekonomika sa bude musieť raz spomaliť, keďže aj táto má svoje zraniteľné miesta. Najvýraznejším je asi trh s cennými papiermi, ktorého pád by nemusel viesť k recesii, ale určite k spomaleniu rastu najväčšej svetovej ekonomiky.
MMF od roku 1997 znižoval svoje predpovede globálneho rastu po tom, čo sa začali množiť problémy v rozvojových krajinách, ktoré napriek očakávaniu nakoniec mali dopad takmer na celý svet. Pred rokom fond očakával ešte 3,7-percentný rast výkonu globálneho hospodárstva v tomto roku, kým pred šiestimi mesiacmi to bolo už iba 2,5 percenta. Dva mesiace po tom, v decembri, fond opäť menil výhľad smerom nadol na 2,2 percenta. Nové skutočnosti, medzi ktorými nechýba rozšírenie krízy do Brazílie a uvoľnenie menovej politiky v Severnej Amerike a Európe, môžu zasa viesť k zmene predpovede. Zníženie úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu Európskou centrálnou bankou (ECB) nemusí byť dostatočné na zabránenie ochladzovania ekonomík starého kontinentu. Fond má obavy hlavne zo spomaľovania výkonu v štátoch ako Nemecko, Taliansko alebo v menšej miere aj vo Francúzsku, dúfajúc že toto je len dočasný vývoj a čoskoro bude nasledovať ozdravovanie. MMF je v celku spokojný so stavom v Japonsku, kde napriek ešte stálemu oslabovaniu hospodárstva by financie tlačené do reformy podnikateľského sektora už onedlho mali vykázať pozitívne výsledky. Japonsko by podľa očakávaní fondu mohlo vykázať ekonomický rast v druhej polovici roku 1999.