Mŕtvi sú medzi Srbmi aj medzi kosovskými Albáncami.
Deti zo základnej školy v belgickom LiŽge vo veku od 8 do 12 rokov ochotne vyjadrujú svoje názory v triede v prítomnosti novinárov denníka Le
Soir. Redo hovorí, že nie je možné povedať, kto je ten dobrý a kto zlý. "Treba sa informovať a nie strkať hlavu do piesku ako pštros," uvažuje. "Je potrebné prepínať televízne stanice, či hovoria stále to isté. Pokiaľ áno, tak to je asi pravda," hovorí Julien. "Už tomu prestávam rozumieť. Chcelo by to presvedčiť sa na mieste," komentuje udalosti v Kosove Charlotta. Dodáva, že televízne snímky z oblasti nie sú príjemné. "Niekedy sa mi chce plakať, niekedy mám chuť sa rozčúliť," uvádza. Podľa Evy je v Belgicku dosť miesta pre utečencov. "Možno sa dokážeme zariadiť," mieni.
Podľa Luciena Srbsko prišlo už o Slovinsko, Chorvátsko a Bosnu a nechce prísť o posledný "kúsok", ktorý mu zostáva. Wassima tvrdí, že každý národ v bývalej Juhoslávii chcel "svoj malý kútik", ale to sa Srbom nepáčilo. Podľa Natala chcelo NATO urobiť na Srbov bombardovaním "veľký dojem", ale "veci sa zvrtli a zabíjanie prebieha ako v ozajstnej vojne". Eva poznamenáva, že na civilistov ako v každom konflikte sa veľa ohľadov neberie. Eric vysvetľuje, že Američania Srbov ostreľujú, aby zabránili masakrám Albáncov. "Rusko sa do toho chcelo zamiešať, ale potom sa neodvážilo, pretože mu Spojené štáty (hospodársky) pomáhajú," dodáva. Julien pripomína, že keď sa do konfliktu pripojí ďalšia krajina, a potom druhá a tretia, tak z toho môže vzniknúť svetová vojna. Keby som bol na mieste
NATO, prestal by som Srbov bombardovať, pretože by sa nám mohli pomstiť, hovorí Eric a ukazuje prstom smerom na Brusel: "Sídlo NATO je dosť blízko a bojím sa, aby nás tiež neostreľovali."
Rédouane si myslí, že by sa s juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom malo rokovať. To už sa skúšalo v Rambouillet, odpovedá mu ako v typickej parlamentnej diskusii jeho sused. Ďalší žiak však namieta, že pokiaľ bude pokračovať bombardovanie, Miloševič s ničím neprestane. Marie navrhuje, aby sa vyzbrojila Kosovská oslobodzovacia armáda, aby pomer síl bol spravodlivý. Vzápätí dodáva, že ďalšie diplomatické rokovania "nemôžu uškodiť". "Nech Miloševič vysvetlí, čo vlastne chce, a potom sa uvidí, čo sa s tým dá urobiť," hovorí. Natal, ktorý je palestínskeho pôvodu, si podobne ako autor obrázku Louis všíma, že mocní tohto sveta merajú asi rôznym metrom. "Čo ma šokuje, je, že Američania zareagovali veľmi rýchlo na útoky Srbov. Pritom sa situácia dosť podobá tomu, ako sú rozdelení Židia a Palestínčania. Tam nereagovali nijako. Je to rovnaký problém, lenže NATO zaujíma iný postoj."
Rédouane dostáva nápad: "A čo keby sme vzali za rukojemníčku Miloševičovu manželku?" Jedno dievčatko sa nad tým pozastavuje: "Je vôbec ženatý?"
(ČTK)