h akciových spoločností, ktoré sú zastúpené v dominantných burzových barometroch - v Amerike ide napríklad o Dow Jones Industrial Average, v Nemecku o DAX. Bojazliví burziáni majú v takomto prípade záruku, že kurzy príslušných účastín budú "automaticky" stúpať, pokiaľ bude na burze vládnuť priaznivá atmosféra. A nemusia bojovať s výčitkami majiteľov podielových papierov, že vývoj príslušného akciového fondu je omnoho horší než nárast kurzov príslušných indexov. Toto je zrejmým dôvodom, prečo sme svedkami fenomenálneho nárastu spomínaných barometrov: na finančné trhy plynú v dôsledku zvyšovania množstva peňazí v obehu miliardové sumy. Tie treba preinvestovať - a väčšina aktérov na parkete ich vkladá do "osvedčených" fondov, ktoré zase kupujú blue chips. Týmto sa kruh uzatvára - pravda, pokiaľ túto "pohodu" nenaruší ďalšia kríza v Japonsku, juhovýchodnej Ázii, Rusku či Latinskej Amerike. A, samozrejme, pokiaľ budú ústredné banky ochotné a schopné bez priveľkých inflačných rizík zvyšovať množstvo peňazí v obehu.
Druhou skupinou burziánov sú takpovediac "odvážni" manažéri investičných fondov, ako aj súkromní burziáni, ktorí vkladajú peniaze do akcií, čo sú práve v móde. V poslednom čase zažívajú burzové parkety ozajstný kurzový ohňostroj účastín firiem, ktoré majú do činenia s internetom. Burziáni vlastne iba naskakujú na rozbehnutý vlak, kupujú takmer bez rozmýšľania internetové účastiny, hlavná vec, že príslušné firmy majú moderne zvučiace high-tech názvy a pozitívny kurzový trend. Podľa náhľadu mnohých pozorovateľov burzového diania je pravda len otázkou času, kedy spľasne táto umelo nafúknutá bublina.
Zvyšné akcie na medzinárodných finančných trhoch iba viac-menej živoria na okraji záujmu aktérov na parkete (podľa Finanzwoche ide približne o 90% všetkých účastín). Veľká väčšina z nich je podľa normálnych burzových ekonomických ukazovateľov podhodnotená. To však skoro nikoho nezaujíma, lebo pozornosť burziánov je zameraná buď na blue chips, alebo na internetové akcie. Azda najlepšie to dokumentuje nový štvrtkový rekord na Wall Street: Dow Jones sa zastavil až na hranici 10 727 bodov.
Slovenské akcie zaznamenali v uplynulých dňoch na nemeckej burze podľa údajov v odbornom časopise Boerse Online opäť katastrofálny týždeň. Slovnaft sa prepadol k 20. aprílu proti 13. aprílu o 16,08% (!) na ročné minimum 12 EUR, podobne ako Váhostav Žilina o 6,10% na 7,70 EUR. Nafta Gbely zostala na úrovni 7,70 EUR, Slovakofarma na 40,40 EUR a VSŽ Košice na ročnom minime 3,00 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ,
Mníchov