Republikán George Pataki je tvrdým kritikom politiky demokrata Billa Clintona na Balkáne. Na rozdiel od ostatných kritikov Pataki však nezazlieva Clintonovi skutočnosť, že na riešenie krízy bola použitá vojenská sila. Hlavným tŕňom v oku je pre Patakiho nekoncepčnosť Clintonovej politky.
m Súčasná kríza na Balkáne má mnoho príčin. Je podľa vášho názoru jednou z nich aj skutočnosť, že s Miloševičom sa v Daytone po jeho zločinoch v Bosne rokovalo ako s partnerom, a nie ako s vojnovým zločincom?
"Zaujímavá otázka. Áno, je na zamyslenie, či s človekom, ktorý začal za posledné desaťročie toľko vojen, možno rokovať o mieri. A či tento muž je schopný svoje slovo dodržať. Naša politika by preto mala byť konzistentná - na Miloševiča sa musíme pozerať ako na človeka, ktorý už raz porušil svoje slovo, a preto ho musíme zaradiť do skupiny ľudí, s ktorými nie je možné, múdre a účelné rokovať. Otázkou je, či sme vôbec s ním mali v minulosti uzavierať akékoľvek dohody. Súčasnosť dáva na túto otázku dosť jasnú odpoveď."
m Váš kolega republikán Mitch McConnell sa zasadzuje za dosť nebezpečný plán - ozbrojiť UCK. Čo si o tomto pláne myslíte vy?
"Ja si myslím, že je predčasné hovoriť o akomkoľvek pláne, kým nevieme, k čomu má tento plán viesť. Veď prezident Clinton tomuto národu ešte stále nepovedal, čo má byť cieľom našich akcií v Kosove. Má to byť samostatné Kosovo? Zosadenie Miloševiča? Alebo obrana statusu quo? Nevieme. Ja sa nepýtam, čo bude náš ďalší krok, ja chcem od Clintona vedieť, čo bude náš posledný krok, náš cieľ. Ak ho budeme poznať, som presvedčený, že ho dosiahneme. My ho musíme dosiahnuť - všetci mocou posadnutí maniaci na svete držia svojmu kolegovi Miloševičovi palce. Ak vyhrá Miloševič, bude to povzbudením aj pre nich. Ale ja verím vo víťazstvo USA v tomto konflikte a v mier na Balkáne, aj keď sme urobili veľa chýb..."
m Akých?
"Pozrite sa, nebolo múdre od začiatku vylučovať nasadenie pozemných vojsk, to bolo vrcholne netaktické. A potom - ja som bol vždy proti súčasným škrtom v oblasti obrany. Naša armáda ešte nikdy nemala tak málo prostriedkov - teraz nech si kritici Reaganovej vojenskej doktríny spytujú svedomie. Som presvedčený, že súčasný stav americkej armády je neuspokojujúci a americkí vojaci na to môžu v prípade konfliktu tvrdo doplatiť."
PRE SME - ZOLO MIKEŠ,
New York