i rozpustil v piatok všetky demokraticky zvolené inštitúcie a oznámil, že pod jeho vedením vznikne nová vláda vytvorená z civilistov a mladých technokratov, ktorá bude krajinu riadiť jeden rok. Tento štyridsiatnik o sebe vyhlasuje, že chce zachrániť krajinu pred chaosom. Prevrat, ktorý sa udial bez najmenšieho incidentu, bol síce medzinárodne odsúdený, no mnohí obyvatelia ostrovov hovoria, že politici spôsobili taký chaos pri riadení krajiny, že armáda si možno bude počínať lepšie. "Všetko prebehlo podľa plánu. Armáda dokázala svoju súdržnosť a ak sa obyvateľstvo nepridá na jej stranu, bude pripravená," hovorí sám Azali o bezchybnej vojenskej akcii. Mnohí Komorčania sú mu vďační, že zabránil násiliu a myslia si, že by mal dostať šancu vyčistiť politický život krajiny. "Dúfame, že títo vojaci vyvedú krajinu z korupcie a zúčtujú s tými, ktorí spreneverili štátne fondy," hovorí žena v stredných rokoch.
Krajina s rozlohou asi ako jeden slovenský okres (1862 kilometrov štvorcových), s viac ako pol milióna obyvateľmi bola kedysi rajom pirátov, potom francúzskou kolóniou a históriu jej nezávislosti od roku 1975 okoreňovali dobrodružné politické projekty bývalých žoldnierov. Snáď najslávnejší z nich, Bob Denard, ktorý má na svedomí niekoľko vojenských prevratov, sa teraz pred súdom v Paríži zodpovedá za vraždu bývalého prezidenta. Jeho životný príbeh sa čoskoro dočká filmového spracovania s Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe.
Dnes majú Komory problémy so separatizmom. Ostrov Anjouan v auguste 1997 vyhlásil nezávislosť, čo inšpirovalo aj druhý ostrov Mohéli. V praxi sa však nič nezmenilo a na najväčšom ostrove Veľké Komory naďalej zotrvali funkcionári jeho dvoch menších bratov ako súčasť zastrešujúcej federálnej byrokracie. 23. apríla Anjouania odmietli plán na vytvorenie budúcej únie, čo dalo podnet na protianjouanské nálady na najväčšom ostrove. Vojaci, ktorí vo veľkom počte pochádzajú zo separatistických ostrovov, potom urobili poriadok v uliciach, a tvrdia, že aj v politike. Vojakov tu prezývajú "nayile yilale," v preklade jesť a piť, čo je narážka na to, že jesť a piť je to jediné, čo vedia robiť. (kl)