Samovraždy mladých ľudí sú v Japonsku na vzostupe. Podľa včerajšieho vydania denníka Jomiuri ich počet sa vlani oproti roku 1997 takmer zdvojnásobil. Vlani spáchalo samovraždu v Tokiu 74 detí vo veku do 18 rokov, predvlani 40. V roku 1998 si na život siahlo 24 študentov stredných škôl, desať žiakov základných škôl a tri deti predškolského veku. Ostatných 37 teenagerov spáchalo samovraždu v čase, keď už nechodili do školy. Medzi vlaňajšími 74 samovrahmi bolo 45 chlapcov a 29 dievčat. Podľa tokijskej polície jedným z motívov samovrážd môže byť klesajúci vzťah k životu ako k niečomu cennému. Denník v tejto súvislosti citoval z odkazu jedného zo samovrahov, ktorý sa obával dôsledkov svojej krádeže v jednom z tokijských obchodných domov. "Stal som sa ľudským odpadom," napísal na rozlúčku študent. Japonsko patrí medzi krajiny s najvyšším počtom samovrážd. Podľa posledných štatistík tu ročne na 100 000 obyvateľov pripadá 17,2 prípadu samovrážd.
UNIVERZITNÝ SEX CEZ TELEFÓN
Prorektor spolu so siedmimi dekanmi a profesormi utratili na Bogotskej unierzite v Kolumbii za mesiac neuveriteľných 63 000 dolárov (asi 2,2 miliónav Sk) za sex cez telefón a za využívanie lekárskych liniek psychickej pomoci. Ako v pondelok oznámilo ministerstvo informácií, používali na to úradné mobilné telefóny pridelené rektorovi. Podareným akademickým hodnostárom poslúžili mobily, ktoré majú mesačný maximálny limit hovorov na osobu vo výške 74 dolárov (2627 Sk). Preto sa na celú aféru muselo po nejakom čase prísť po zaslaní výpisov z telefónneho účtu univerzity, povedal k tomu úradník ministerstva Yira Olarte.
KAŽDODENNÉ VAJÍČKO INFARKTOM NEHROZÍ
Aj keď sa dlho predpokladalo, že každodenné vajíčko na raňajky zvyšuje riziko srdcového infarktu, najnovšie výskumy amerických vedcov to popierajú. Štúdie uskutočnené medzi 100 000 zdravými mužmi a ženami v USA ukazujú, že jedno vajíčko denne vraj v žiadnom prípade k infarktu alebo mŕtvici nevedie. Výskumný projekt realizovaný na Harvardovej univerzite v Bostone zverejnili v poslednom čísle časopisu Jama, ktorý vydáva Americká lekárska spoločnosť.
(ČTK)