Republikánsky senátor John McCain sa stáva takmer nočnou morou prezidenta Billa Clintona. Niežeby jeho letecké ťaženie proti etnickému čističovi Miloševičovi nepodporoval. Práve naopak. John McCain si myslí, že prezident robí málo pre víťazstvo Ameriky, lebo tento senátor veľmi dobre vie, že aj keď ide v Juhoslávii o spoločnú akciu celej Severoatlantickej aliancie, predsa len Amerika nesie jej hlavné bremeno. Zapálený americký vlastenec sa obáva, aby jeho krajina nedopadla napokon tak ako vo Vietname - Johna McCaina ako pilota U.S. NAVY zostrelili práve nad Vietnamom a prežil päť krutých rokov v tamojšom zajateckom tábore - je po predvčerajšku ešte viac nervózny. V Senáte neprešla jeho rezolúcia, v ktorej navrhoval, aby prezident ako hlavný veliteľ amerických ozbrojených síl dostal plnú moc na použitie plnej vojenskej sily vrátane pozemných vojsk na vybojovanie víťazstva. Hlasovaniu predchádzala občas aj veľmi ostrá diskusia a ctení senátori sa v názoroch líšili nie podľa straníckych či ideologických tričiek, ale jednoducho podľa názorov na spôsob ďalšieho pokračovania konfliktu. Muži a ženy hornej komory Kogresu sa pohybujú v troch diskusných okruhoch: či eskalovať vojnu, spoliehať sa iba na letecké nálety, alebo sa viac sústrediť na politickú diplomaciu, najmä po ďalšej stroskotanej misii Jeľcinovho osobitného vyslanca pre Balkán Viktora Černomyrdina.
Senátor John McCain postavil latku veľmi vysoko. Vzrušene vyhlásil, že "Clinton je pripavený túto vojnu prehrať". Bill Clinton však kráča podľa stratégie, aká sa vytýčila na začiatku akcie. Spolu s vedením NATO sa rozhodol, že sa budú viesť letecké nálety a o možnosti nasadenia pozemnej armády sa verejne vyjadril negatívne. Na nedávnom summite aliancie pri príležitosti 50. výročia jej založenia vyzval Clinton na trpezlivosť.
Nezmenená taktika sa potvrdila i na včerajšom stretnutí amerického prezidenta s najvyšším vedením NATO v Bruseli. Letecké útoky každým dňom ukrajujú z Miloševičovej vojenskej sily a približujú deň jeho konca. Napokon, americkí senátori, aj keď predvčerom nedali súhlas pod McCainovu rezolúciu o možnosti nasadenia mohutných vojenských prostriedkov v Juhoslávii vrátane pozemných síl, veľmi dobre vedia, že by názor zmenili, ak by prezident o ich súhlas na zmenu spôsobu boja požiadal. Tento fakt napokon potvrdil sám Trent Lott, vodca senátnej republikánskej väčšiny. A tak, aj keď sa dá pochopiť zvýšený krvný tlak senátora Johna McCaina, nie je dôvod na nervozitu.
MICHAL HAVRAN