Prezident Miloševič teraz vie, že čas je na strane NATO. Jeho vojnová mašinéria je každým dňom slabšia. Jeho tanky majú nedostatok paliva. Polovica jeho lietadiel bola zničená a druhá polovica sa neodváži vzlietnuť. Morálka klesá. Nie div, že viac než polovica srbských mužov, ktorí dostali povolávací rozkaz, nenastúpila a že srbskí politici sa začínajú vyjadrovať proti nemu.
V protiklade s tým je rozhodnutie NATO pevné. Nedávny summit
NATO vo Washingtone ukázal, že medzi všetkými devätnástimi členmi nie je ani náznak rozdielu. Sme jednotní v tom, že vieme, že musíme pokračovať, kým Miloševič neprestane s etnickými čistkami, kým nedovolí utečencom, aby sa vrátili, kým nestiahne svojich mužov a nedovolí medzinárodným vojenským silám, aby zaujali ich miesto. Inými slovami, kým Miloševič nesplní podmienky, ktoré stanovilo medzinárodné spoločenstvo.
Jednota vo Washingtone prekonala rámec členov NATO. Zúčastnili sa na ňom aj vedúci predstavitelia siedmich susedov Juhoslávie. Spolu s nami sa dištancujú od Miloševičovho progamu teroru a podporujú akcie NATO, aby mu zabránili. Mnohé z týchto krajín prijali veľké množstvo utečencov - obete Miloševičových etnických čistiek, ktorí prekročili hranice. NATO dalo jasne najavo, že im pomôžeme, aby prežili. Európska únia už poskytla na pomoc vyše dvoch miliónov eúr. Ostaneme jednotní.
V súčasnosti existujú dve protichodné predstavy o tom, ako by mala Európa vyzerať. Tento konflikt ukázal ostrý rozdiel medzi nimi. Jednou je Európa, akú sa pokúša vybudovať Miloševič. Je to Európa založená na rovnakých pohnútkach rasovej čistoty a etnickej netolerancie, aká škrtila náš kontinent pred pol storočím. Je to Európa, v ktorej je zákon prostým nástrojom diktátora a kde práva môžu byť odnímané a slobody zrušené. Je to Európa, kde sa jednotlivci posudzujú podľa toho, k akej etnickej skupine patria a v ktorej vláda je výhodná iba pre tých, čo ju tvoria.
Iná vízia Európy je tá, ktorú založilo NATO a Európska únia. Je to Európa, ktorá verí, že jednotlivci sú si rovní pred zákonom bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť alebo náboženstvo. Je toho názoru, že rozdielnosť je sila, nie slabosť. Považuje vládu zákona za vrchol a ľudské práva za niečo, o čo sa nejedná. Moderná Európa bola založená pred viac ako päťdesiatimi rokmi na troskách, ktoré ostali po druhej svetovej vojne. Prezreli sme si, čo ostalo z nášho kontinentu. Videli sme vyhladzovacie tábory, kopy tiel obetí a trúchlivé masy tých, čo prežili. A sľúbili sme si - nikdy viac.
Napriek tomu sme v minulých týždňoch boli svedkami deportácií, tisícov utečencov v zúbožených hlúčikoch, státisícov tých, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a boli im odňaté dokumenty len preto, že patria k istej etnickej skupine. To, čo sa s nimi deje, sa dotýka samotného srdca modernej Európy. Nemohli sme sa len nečinne prizerať.
Dnes sa usilujeme vybudovať modernú Európu. Preto rozširujeme Európsku úniu. Preto NATO posilňuje partnerstvo so svojimi susedmi. Preto spolupracujeme so všetkými európskymi štátmi na upevnení demokracie, rozšírení politických slobôd a rozvoji ich hospodárstva. So všetkými krajinami Európy okrem Srbska. Chceme, aby sa k nám Srbsko pripojilo v modernej Európe, ktorú vytvárame. Ale nemôžeme ho prijať, kým sa prikláňa k starej Európe. V našej rodine nie je miesto pre krajiny založené na rozdelení, represii a genocíde. Srbských občanov dennodenne kŕmi klamstvami ich vlastná vláda. Ale poznajú pravdu. Zažili pokles svojich príjmov o polovicu od nástupu Miloševiča k moci. Videli, ako im jednu za druhou odnímajú slobody - ako boli zastrelení novinári, zrušené noviny, ako mizli oponenti. Videli, ako všetci ich susedia rozširujú styky s modernou Európou a stanovujú cestu, ako sa stať jej súčasťou. Napokon najväčšou hrozbou pre prezidenta Miloševiča je to, že ani on nemôže donekonečna skrývať pravdu pred vlastnými občanmi, že on a jeho politika stoja medzi nimi a modernou Európou. Preto bude porazený. A preto zvíťazia všetci občania regiónu - bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť.
ROBIN COOK
britský minister zahraničných vecí