lísanosť) cien najkratších korunových fondov. "Ráno sa na trhu opäť objavila aj jedna zahraničná banka, ktorá však v konečnom dôsledku do diania na trhu vôbec nezasiahla," povedal denníku SME jeden z dílerov. Podľa neho je pre nerezidentské bankové subjekty (banky so sídlom mimo územia SR) v posledných týždňoch typické ukladanie korunových úložiek na dlhšie obdobia (šesťmesačné) a paralelné požičiavanie si krátkodobých zdrojov. Ich prítomnosť na domácom trhu vedie k tomu, že slovenské banky zámerne posúvajú svoje ponuky na nákup, resp. predaj korunových depozít na úrovne výrazne nižšie, ako je úroveň na medzibankovom peňažnom trhu. "V takomto prípade sú ceny nižšie o približne jeden percentuálny bod," poznamenal. Na trhu pretrváva navyše aj silný záujem o nákupy trojmesačných depozít pri úrovni okolo 13,7 % p. a. Záujem o takéto korunové fondy dávajú niektorí díleri do súvisu s možnými negatívnymi očakávaniami bánk týkajúcimi sa ďalšieho ekonomického vývoja.
Pozornosť obchodníkov na peňažnom trhu sa včera sústredila na predaj štátnych 28-dňových pokladničných poukážok. Ministerstvo financií (MF) SR ako emitent týchto cenných papierov pri predaji akceptovalo z celkového ponúkaného objemu 4,105 mld Sk tri miliardy pri priemernej úrokovej sadzbe 12,2 % p. a., čo približne zodpovedá trhovej úrovni cien jednomesačných korunových fondov (min. 11,9, max. 12,39 % p. a.). V nasledujúcom období čaká ministerstvo splácanie približne 5 mld Sk zo splatných emisií štátnych dlhopisov. Už o niekoľko týždňov by sa finančná pozícia MF mala dočasne zlepšiť získaním nových zdrojov z plánovanej emisie eurobondov. Už na budúci týždeň je naplánovaná ďalšia aukcia 28-dňových pokladničných poukážok. Za predpokladu nezmenenej situácie na peňažnom trhu by bankami požadované výnosy mali kopírovať včerajší výsledok.
DEVÍZOVÝ TRH: Relatívne živá atmosféra vládla včera aj na trhu so slovenskou korunou. Jej pohyby boli plne v réžii domácich bánk, ktorých konverzie korunových prostriedkov do devízových vytiahli korunu cez dosiaľ prakticky neprekonanú úroveň 45 korún za euro až na 45,130 SKK/EUR (cena stred). "Na tejto úrovni sme zaznamenali predaje devíz do korún zo strany niektorých londýnskych bánk, ku ktorým sa pridali aj domáce subjekty," povedal denníku SME Juraj Zabadal z dílingu Slovenskej sporiteľne. Predaje devíz stiahli záverečný kurz koruny voči euru na úroveň 44,910 SKK/EUR. V nasledujúcich dňoch by sa kurz koruny mal pohybovať v intervale 44,80 až 45,20 SKK/EUR. "Vzhľadom na nedostatok podporných ekonomických ukazovateľov a absenciu akýchkoľvek podporných vyhlásení zo strany vlády alebo NBS očakávame ďalší pokles kurzu," zdôraznil. MICHAL NALEVANKO