dol, či na hokejovom turnaji bude štartovať 12 alebo šestnásť tímov. Neuralgickým jadrom váhania je zladenie vysielacích časov hokejového turnaja s ostatnými športovými súťažami. Romantickí vyznávači olympijských ideálov sa už dávno museli zmieriť s tým, že vývoj olympizmu diktuje v stále rastúcej miere televízny fenomén, ktorý celé hnutie živí z príjmov za televízne reklamy. Rozhodnutie o 12 alebo 14 nepadne ani na kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorý bude v dňoch 13. - 16. mája v Lillehammeri počas 63. MS, lebo na to nemá kompetencie. IIHF má pripravené dva modely turnaja a nadväzujúcich systémov kvalifikácií. V oboch prípadoch je, že šesť najlepších z poslednej olympiády v Nagane má v Salt Lake City zabezpečenú: Česko, Rusko, Fínsko, Kanada, USA, Švédsko.
HOKEJOVÝ TURNAJ S DVANÁSTIMI MUŽSTVAMI. Na ZOH 2006 by sa hralo navlas rovnakým systémom ako na ZOH v Lillehammeri 1994. Dvanásť tímov najprv v dvoch šesťčlenných skupinách systémom každý s každým. Z oboch by postúpili najlepší štyria a vzniknutá osmička by si to rozdala vyraďovacím krížovým spôsobom až do finále. (V Lillehammeri Slovensko vyhralo svoju skupinu, ale vo štvrťfinále nás vyradili Rusi, v ďalších bojoch o 5. - 8. miesto sme najprv vyradili v predĺžení Nemcov, v súboji o 5. miesto sme prehrali s Čechmi). Elitnú šestku z Nagana by doplnilo šesť celkov z kvalifikácie. Znamená to teda, že ani Slovensko a Švajčiarsko, ktoré sú na základe svojho postupu do štvrťfinálových skupín MS v Nórsku hneď za naganskou šestkou, ktorá podľa očakávania postúpila aj v Nórsku, nemajú absolútnu istotu, že budú na záverečnom turnaji. Šiesti víťazi z kvalifikácie postúpia do jej druhého stupňa, ktorá sa bude hrať v dvoch štvorčlenných skupinách. V jednej bude na základe výsledku MS v Nórsku nasadené Slovensko, v druhej Švajčiarsko. Zo štvorčlenných skupín postúpia najlepší traja.
HOKEJOVÝ TURNAJ SO ŠTRNÁSTIMI MUŽSTVAMI. Pre Slovensko by bol výhodný iba v tom, že by sme mali spolu so Švajčiarmi už dnes definitívne istú účasť na ZOH bez akejkoľvek kvalifikácie. Straší však špecifickou asociáciou na náš výbuch v Nagane, lebo štrnástka by hrala presne podľa vzoru z Nagana. (Na oživenie, keďže Slovensko v roku 1995 nebolo v A-kategórii, nemalo možnosť si na MS v Štokholme vybojovať postup už tam a museli sme absolvovať kvalifikácu v nemeckom Oberhausene.) Teraz nám už žiadny Oberhausen nehrozí. Do amerického dejiska ZOH 2002 by sme išli priamo so Švajčiarmi plus šiestimi víťazmi regionálnych kvalifikácií. Lenže v tejto spoločnosti by sme sa v dvoch štvorčlenných skupinách znovu tĺkli v predkolovom, i keď už pod naozajstnou olympijskou vlajkou, týždni o jediné postupové miesto z každej. (V Nagane sme po nepostúpení s Kazachstanom prehrali ešte aj o 9. miesto s Nemcami.)
VOJTECH JURKOVIČ, Hamar