BRATISLAVA (SME - gk) - Konkurencia medzi dvoma americkými burzami New York Stock Exchange (NYSE) a Nasdaq o spoločnosti, ktorých cenné papiere sa budú obchodovať na ich parkete, sa už možno v blízkej budúcnosti dostane do nových dimenzií. Kým doteraz bola premávka medzi burzami v podstate iba jednosmerná, a to z Nasdaq smerom na newyorskú burzu, uvoľnenie starého Pravidla 500, ktoré vymedzovalo možnosti spoločnosti stiahnuť svoje emisie z NYSE, môže podporiť výraznejšiu premávku aj v druhom smere. Pôvodné pravidlo umožňuje presun iba v prípade, že vedenie presvedčí dve tretiny akcionárov, aby podporili presun, čo však vo väčšine prípadov je nereálne. Nové nariadenie umožní opustenie NYSE po schválení predstavenstvom 35 hlavných akcionárov a vydaní správy v médiách. Predstavitelia konkurencie sú však ešte stále nespokojní, keďže podľa ich vyjadrenia spoločnosti môžu opustiť Nasdaq do 48 hodín.
Prečo sa však spoločnosti sťahujú z jednej burzy na druhú? Presun z Nasdaq na NYSE, spoločnosti, ktoré sa odhodlali podstúpiť, odôvodňujú hlavne dvoma výhodami newyorskej burzy. V prvom rade ide o prestíž NYSE, ktorá vznikla v roku 1792 a je najväčším a najznámejším miestom, kde sa obchoduje s cennými papiermi. Na druhej strane treba podotknúť, že aj Nasdaq sa môže pýšiť významnými spoločnosťami, s ktorými sa na jej parkete obchoduje, medziinými sú to Microsoft alebo Dell. V druhom rade ide o systém tvorcov trhu, ktorý je pre niektoré firmy výhodnejší na NYSE. Kým na Nasdaq s jednou emisiou môže hýbať v priemere až 11 obchodníkov, na newyorskom parkete to môže byť iba jeden. Veľký počet obchodníkov, medzi ktorými neexistuje skoro žiadna spolupráca, vedie k väčšiemu rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou akcií, čo je nevýhodné pre spoločnosti, s ktorými sa obchoduje menej, keďže týmto môžu zaznamenať väčšie výkyvy. Okrem toho obchodovanie na NYSE je z tohto dôvodu rýchlejšie.
V prospech toho, aby spoločnosť ostala na Nasdaq, však tiež hovorí viac skutočností. Po prvé sťahovanie nikdy nie je zadarmo a cena presunu sa môže vyšplhať na úroveň niekoľko stotisíc dolárov. Aj napriek tomu, že ročné poplatky za obchodovanie na oboch parketoch sú porovnateľné a počítajú sa na základe počtu zobchodovaných kusov akcií. Avšak na Nasdaq je horná hranica stanovená na 50 000 dolárov ročne, kým na NYSE to je 10-krát viac. Prezentovanie Nasdaq ako technologickej alternatívy NYSE je tiež dobrým krokom, aj keď je to v podstate iba marketingovou stratégiou, keďže aj na NYSE sa obchoduje s high-tech spoločnosťami.