BRATISLAVA (SME - gk) - Aj začiatok tohto týždňa sa na svetových trhoch niesol v znamení dvoch často diskutovaných tém posledných týždňov, ktorými sú balkánska kríza a perspektívy rastu svetovej ekonomiky. Kým v súvislosti s rastom výkonu hospodárstva sa čoraz častejšie objavujú pozitívne znaky, minulotýždnové dobré správy o možnom skorom vyriešení kosovskej krízy, ktoré viedli k posilňovaniu eura, boli v závere týždňa zatienené piatkovým bombardovaním čínskej ambasády v Belehrade. Dolár začal týždeň s miernym nárastom voči jenu a euru, ale situácia bola na trhu v podstate pokojná.
Bombardovanie čínskej ambasády, podľa niektorých analytikov, môže mať negatívny dopad na vývoj mierových rokovaní, ktoré minulý týždeň naznačili pozitívne smerovanie. To podľa ich názoru viedlo k nočnému oslabeniu eura voči doláru až na úroveň 1,08 USD/1 EUR. V priebehu ďalšieho obchodovania sa však spoločná mena dostala na úroveň 1,0711 USD/1 EUR. Slabá reakcia výmenného kurzu euro/dolár bola spôsobená tým, že nádeje na blízke vyriešenie vojny v Juhoslávii nebudú ohrozené protestmi vyvolanými bombardovaním veľvyslanectva v Belehrade. Teraz bude mať na vývoj kurzu eura rozhodujúci vplyv vyjadrenie Ruska a Srbska k bombardovaniu ambasády, ale podľa niektorých analytikov má spoločná mena predpoklady na ďalšie posilňovanie v nasledujúcich dvoch dňoch. Euro sa voči japonskému jenu v pondelok obchodovalo na úrovni 129,58 JPY/1 EUR, kým v piatok to bolo 130,17 JPY/ 1 EUR.
Díleri vo všeobecnosti veľmi pozitívne prijali vyjadrenie guvernérov centrálnych, že ázijská kríza sa skončila. Okrem toho predstavitelia emisných bánk vyhlásili, že zlepšujúca sa ekonomická situácia v ázijských štátoch a silné americké hospodárstvo majú pomôcť pri stabilizácii svetovej ekonomiky. Guvernér nemeckej centrálnej banky Hans Tietmeyer povedal: "Ak to zosumarizujeme, situácia je teraz trošku lepšia," a dodal, že rast svetovej ekonomiky by mal v tomto roku dosiahnuť 2 percentá.
Záujem investorov sa v tomto týždni zameriava hlavne na hospodárske ukazovatele v USA, kde by mali byť koncom týždňa zverejnené údaje o raste spotrebiteľských a producentských cien. Záujem o tieto údaje vyplýva hlavne z obavy z rastu inflačných tlakov v najväčšej svetovej ekonomike.