VARŠAVA (ČTK) - Zákon o ochrane niekdajších hitlerovských koncentračných táborov podpísal včera poľský prezident Aleksander Kwasniewski. Informovalo o tom informačné oddelenie prezidentskej kancelárie. Zákon má okrem iného umožniť odstrániť z blízkosti bývalého osvienčimského tábora takmer tristo krížov, ktoré tam od vlaňajšieho leta vztyčujú samozvaní "obrancovia pápežského kríža". Nový zákon zavádza v asi ôsmich niekdajších vyhladzovacích táboroch až stometrové "ochranné zóny", v ktorých budú obmedzené hospodárske, stavebné a politické aktivity. Osobitnými predpismi sa v nich tiež bude riadiť organizovanie verejných zhromaždení.
Poľská vláda pravého stredu dúfa, že vďaka tomuto zákonu sa jej podarí ešte pred júnovou návštevou pápeža Jána Pavla II. vyriešiť vlečúci sa problém tzv. osvienčimských krížov, ktorý je prekážkou poľsko-židovskému dialógu. Kríže - na obranu pôvodného osemmetrového "pápežského kríža" - vztyčujú od vlaňajšieho augusta v bezprostrednej blízkosti tamojšieho tábora radikálni poľskí katolíci, vedení Kazimierzom-witonom. Ten sa v tzv. štrkovni utáboril a poriada tam nacionalisticky a antisemitsky ladené náboženské demonštrácie a bohoslužby.
Premiér Jerzy Buzek včera v poľskom rozhlase uviedol, že pápežský kríž pri osvienčimskej stene "samozrejme zostane", ostatné sa však musia odstrániť "po dohode s episkopátom". Pápežský kríž, pochádzajúci z oltára, pred ktorým Ján Pavol II. slúžil omšu počas svojej návštevy Poľska v roku 1979, stojí pri stene tábora už desiaty rok. Práve on vyvolával spočiatku protesty židovských veriacich z celého sveta, ktorých rušil z diaľky viditeľný symbol kresťanstva na mieste, kde počas druhej svetovej vojny zahynuli státisíce Židov.