Akcií s modernou tanečnou hudbou je na Slovensku stále veľmi málo. O to väčšmi tešia priaznivcov aktivity bratislavského Klubu Za zrkadlom. Po viacerých menších koncertoch elektronických skupín a vystúpeniach DJ‘s pozvali organizátori na minulú nedeľu jednu z najznámejších osobností svetovej tanečnej scény, Londýnčana Grooveridera. Tento robustný černoch mixuje na gramofónoch už dvanásť rokov. Začínal na ilegálnych acid house parties, vysielal na britských pirátskych rádiách a vo svojich setoch zmiešaval soul, funk, rap, elektro aj punk. Neskôr pravidelne vystupoval na významných lodýnskych akciách Rage v klube Heaven a stal sa spolutvorcom štýlov jungle a neskôr drum‘n‘bass. V súčasnosti je jedným z diskdžokejov, ktorí sú ozajstnými hviezdami šoubiznisu.
Hoci je Grooverider označovaný za krstného otca breakbeatovej scény, v petržalskom Klube Za zrkadlom sa ukázalo, že nedeľa nie je na tanečnú akciu ideálny termín. Na Grooveridera sa prišlo pozrieť iba 150 ľudí. Len pre zaujímavosť, deň predtým mu ich v pražskom Roxy nadšene aplaudovalo tisíc. Už domáci DJ‘s Bebe & Galager nasadili drum‘n‘bass s vysokým tempom, a keď sa po desiatej večer za gramofóny postavil Grooverider, ukázalo sa, že celej noci bude dominovať "hard step" rytmus. Grooverider vo svojom trojhodinovom sete predviedol to najlepšie, čo súčasný klubový drum‘n‘bass môže ponúknuť. Hoci nezahral jediný tanečný hit, čoskoro začal nepočetné publikum privádzať do varu. Predovšetkým prvá hodina jeho mixovania sa nevyznačovala prílišnou nápaditosťou a ako celok pôsobila monotónne.
Až neskôr Grooverider potvrdil svoje presvedčenie, že nie je až také dôležité, ako DJ mixuje, ale čo mixuje. Začal hrať tvrdý jungle s náročnými rytmickými prechodmi a bez problémov aj naďalej vytváral dokonalé mixy. Zneli sample živých aj počítačom generovaných nástrojov, ale aj najrozmanitejšie zvuky ako trúbenie sirény či štartujúce auto. Vznikla výnimočná fúzia hudobných štýlov, ktorá sa dá označiť len jediným slovom - funk. Nie však v zmysle štýlu funky, ale ako pomenovanie pre vnímanie súčasnej černošskej hudby, ktorej základným znakom je groove.
Klub Za zrkadlom sa na klubový jungle veľmi nehodí. O vizuálne ozvláštnenie sály sa starali traja výtvarníci a grafici D. Hakszerová, I. Derevenec a M. Kováčik, ktorí do hudby z dvoch videoprehrávačov a mixu púšťali v reálnom čase upravované animácie a filmy. Návštevníci akcie tak mali možnosť aspoň sčasti precítiť, aká atmosféra býva na slávnych nociach Metalheadz, ktoré Grooverider a Goldie organizujú v londýnskom klube BlueNote.
MICHAL HVORECKÝ
(Autor je spisovateľ a publicista)