i slovenskej vlády, Slovenského plynárskeho priemyslu (SPP), ako aj majiteľmi a vedením Nafty. Okrem toho TransCanada vyhlásila, že už predložila vláde SR dve formálne ponuky na riešenie situácie v Nafte v marci a apríli tohto roka. Návrh počíta s vytvorením spoločného podniku s SPP, ktorý by vlastnil a prevádzkoval slovenské zásobníky zemného plynu. Podľa kanadskej spoločnosti sa tento návrh stretol s určitou podporou zo strany slovenského kabinetu. Prezident TransCanada pre Európu David Byers včera vyhlásil, že jeho spoločnosť bude spolupracovať so všetkými zainteresovanými stranami na riešení krízy, ktorá vznikla v Nafte Gbely. Ako zdôraznil D. Byers TransCanada chce spolupracovať s SPP, Fondom národného majetku SR a veriteľmi Nafty na svojom návrhu, ktorý by podľa jeho názoru mohol byť okamžite aplikovaný.
TransCanada International je dcérskou spoločnosťou TransCanada Pipelines Limited, ktorá je druhou najväčšou spoločnosťou po ruskom Gazprome, ktorá sa zaoberá prepravou zemného plynu. Aktíva firmy TransCanada Pipeline dosahujú výšku 15 miliárd amerických dolárov.
Nafta Gbely sa zaoberá prieskumnou a ťažobnou činnosťou, hlavným zdrojom jej tržieb je však uskladňovanie zemného plynu. Jej aktíva dosahujú 10,55 mld Sk. Úverová zaťaženosť firmy je 38,6 %. Spolu s Naftou Gbely by sa mala predávať aj spoločnosť Nafta Trade, v ktorej má však Nafta Gbely iba 24-percentný podiel. Nafta Gbely vlastní tri existujúce zásobníky plynu, Nafta Trade vlastní vrtné práva na tri projektované, respektíve už rozostavené zásobníky. Faktickým vlastníkom oboch týchto firiem je momentálne Vladimír Poór, respektíve jeho firma Arad.