"Európska únia bola dlho silne spojená s bývalým kancelárom Helmutom Kohlom. On dostal Európu do pohybu, z dlhoročných vlastných skúseností poznal problémy zo všetkých stránok, bol s EÚ spriaznený aj vďaka mnohým priateľstvám s politikmi - to všetko teraz chýba. Nová nemecká vláda sa ocitla pod veľkým tlakom, pretože chcela viesť predsedníctvo v EÚ veľmi úspešne, chcela splniť svoje volebné sľuby bez toho, aby v detailoch vedela, aké ťažké to je. Vyčítam Gerhardovi Schröderovi, že sa do toho pustil príliš neopatrne. Keď som nová, tak sa snažím, aby ma najskôr osobne spoznali, aby som si sama získala priateľov, ktorí sú nápomocní pri riešení problémov, a nie si naopak pohnevala aj doteraz spriaznených susedov."
Nová nemecká vláda dala jasne najavo, že bez Agendy 2000 sa Európska únia nemôže rozšíriť. Na mimoriadnom summite EÚ v marci v Berlíne síce Agendu 2000 schválili, neobsahuje však ani kompromisné návrhy nemeckej vlády. Nespokojnosť s Agendou 2000 vyslovila nielen nemecká koalícia, ale napríklad aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Günter Verheugen. Myslíte si, že je EÚ pripravená na rozširovanie?
"Nie je. Agenda 2000 je kompromis, ktorý vznikol na pozadí vojny v Európe. Skutočnosť, že berlínsky summit sa ocitol úplne pod vplyvom týchto okolností a odstúpenie Európskej komisie zatlačili obsah agendy úplne do úzadia. My vychádzame z toho, že pred rozšírením EÚ potrebujeme nové reformy, predovšetkým v agrárnej, štrukturálnej, ale aj inštitucionálnej oblasti, kde EÚ tiež nie je pripravená prijať nových členov."
Môže táto skutočnosť ohroziť najčastejšie spomínaný termín rozšírenia EÚ o prvé kandidátske krajiny v roku 2002/2003?
"To si nemyslím. Keď bude stanovený dátum, ktorý bude závislý aj od toho, ako sú kandidátske krajiny pripravené na vstup, EÚ bude vo vnútri pod tlakom a politická vôľa rozšíriť úniu pomôže, aby sa aj samotná EÚ na tento proces pripravila. A to sa môže uskutočniť rýchlo."
Nová slovenská vláda sa snaží dobehnúť stratený čas a zaradiť sa medzi kandidátov v prvej skupine. Môže Slovensko očakávať začatie rokovaní na helsinskom summite EÚ koncom roka?
"Na summite budú predložené nové posudky jednotlivých kandidátov, na ktorých sa bude podieľať aj Európsky parlament. Nemôžem sa k tejto otázke detailnejšie vyjadriť, ale Slovensko bude na helsinskom summite určite témou."
Nemôže sa Bratislava stať rukojemníkom politického rozhodnutia v tom zmysle, že EÚ z obavy, aby nedemotivovala niektoré krajiny z druhej skupiny, iné krajiny z druhej radšej do prvej skupiny vôbec nepreradí? Zvlášť v prípade Bulharska a Rumunska teraz, na pozadí vojny v Kosove?
"Myslím si, že nie, veď ide aj o súťaživosť medzi jednotlivými kandidátmi v pozitívnom zmysle. Všetky krajiny sa musia usilovať, a ktoré budú napredovať, môžu byť preradené. O podobných scenároch sa v mojej strane nediskutovalo."
Agenda 2000 vyvolala nielen v Nemecku vlnu nespokojnosti predovšetkým medzi poľnohospodármi, neskôr nasledovalo odstúpenie Európskej komisie pre korupciu. Ako ovplyvnia tieto skutočnosti výsledok volieb do EP?
"Keď sa nám podarí ľuďom vysvetliť, že ich poslanci sa budú starať o to, aby sa Európska komisia stala priehľadnejšou, aby bola EÚ bližšie ľuďom, tak musia k voľbám doslova utekať. Veľmi sú nám v tomto nápomocní novinári, ktorí jasne vysvetľujú, že každý parlament má svoje poslanie, preto nás posielajú do Bruselu, aby sme sa z poverenia voličov starali o transparentnosť a blízkosť EÚ k ľuďom. Európska komisia túto transparentnosť nedodržala, a preto musela odísť."
Ako reagujú ľudia na volebných mítingoch na odstúpenie EK?
"V Nemecku a v mojom volebnom okrese reagujú ľudia na tieto udalosti veľmi pozitívne. Tí, s ktorými si na mítingoch vymieňame názory, si pochvaľujú, že Európsky parlament tentoraz urobil viac, než len vyceril zuby. V Nemecku sa pritom odstúpenie podľa mňa posudzovalo najprísnejšie zo všetkých členských štátov."
MIRIAM MRÍZOVA, Trier