Ešte v tomto roku sa na trh v USA dostanú nové televízne prijímače, ktoré rozpoznajú programy s tematikou násilia a potom aparát vypnú alebo prepnú na iný kanál. Tri týždne po masovej vražde v americkej škole Littleton v štáte Colorado to oznámil prezident USA Bill Clinton pri okrúhlom stole na tému Násilie medzi mládežou. V budúcom roku by mali byť už všetky nové TV prijímače vybavené tzv. V-čipom (violence - násilie). Mikročip reaguje na odvysielaný signál, ktorý ho "upozorní" na film s násilnými scénami. Rodičia môžu televízor naprogramovať tak, aby ich deti nemohli sledovať ponúkané krvavé obrázky plné násilia.
KRÍŽOVKÁRSKY PROGRAM
Počítačový program, ktorý dokáže lúštiť krížovky, vymyslel tím počítačových expertov z Duke University pod vedením Michaela Littmana. Program Proverb za necelú štvrťhodinu nájde 95 percent hľadaných slov a na 98 percent určí správne chýbajúce písmená. Výsledky experimentov budú prezentované v Orlande na júlovom zasadaní American Association for Artificial Intelligence (AAAI). Littmanov program má za sebou prvú zaťažkávaciu skúšku, keď na súťaži amerických lúštiteľov krížoviek obsadil medzi 254 účastníkmi 147. miesto. Proverb pri lúštení krížoviek používa výpočty pravdepodobnosti. Program najprv vytriedi opisné výrazy pre hľadané slová a pošle ich 30 expertným modulom, ktoré pracujú na 14 rôznych počítačoch. Ku každému výrazu poskytnú moduly zoznam možných riešení. Každý modul má k dispozícii obrovskú databanku s informáciami o hudbe, zemepise, filmoch, spisovateľoch a podobne.
PROTÉZY ZMIERŇUJÚ FANTÓMOVÉ BOLESTI
Pravidelné používanie protéz po amputácii ruky alebo nohy v podstatnej miere eliminuje takzvané fantómové bolesti, ktoré vznikajú po takomto zákroku na mieste chýbajúcej končatiny. Je to výsledok štúdie, ktorú uskutočnila Anke Karlová z Humboldtovej univerzity v Arcate, štát Kalifornia. Na vzorke 33 pacientov Karlová zisťovala frekvenciu používania protéz. Zistila, že pacienti, ktorí používajú protézy často, sa menej sťažovali na fantómové bolesti. Z výsledkov pozorovania aktivity mozgu pomocou elektród vyplýva, že k zmenám dochádza o to menej, čím častejšie pacient používa protézu.
(TASR)