Koruna na historickom minime tak voči euru, ako aj voči doláru

PEŇAŽNÝ TRH: Vo včerajšej aukcii štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) akceptovalo Ministerstvo financií SR (MF) 4,771 mld Sk, pričom dopyt bol 5,221 mld Sk. Minimálny výnos predstavoval 12,19 % p. a., priemerný 12,97 % p. a. a maximálny 13,999 % p.

a. Priemerné výnosy tak vzrástli asi o percento.

Informácie, podľa ktorých si ministerstvo nebude môcť požičiavať krátkodobé zdroje prostredníctvom technického úveru od NBS, mali mierny vplyv na nárast cien depozít. Pod vplyvom týchto informácií sa zvýšili ceny najkratších peňazí na 11,5/12 % p. a. Týždňové úložky banky kótujú na 12/12,3 % p. a., dvojtýždňové na 12,2/12,6 % p. a. Mesačné depozitá sa nachádzajú na úrovni 13 / 13,5 % p. a., dvojmesačné na 13,5/14 % p. a. Díleri očakávajú v priebehu ďalších dvoch dní refinančný repotender NBS, ktorý by mohol ceny opätovne stlačiť na pôvodnú úroveň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Technický úver, ktorý umožňuje Ministerstvu financií SR požičiavať si od NBS prostredníctvom nákupov štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) do svojho portfólia, považuje guvernér NBS Vladimír Masár za mimoriadne a výnimočné opatrenie. "Nevidím dôvod, aby vláda využívala túto formu pomoci v bežnej situácii, ktorá vládne momentálne," skonštatoval na margo zastavenia poskytovania tejto formy úveru. Takéto dodávanie likvidity sa podľa neho môže negatívne odraziť vo vývoji kurzu slovenskej koruny. Guvernér NBS zdôraznil, že ministerstvo by na refinancovanie svojich potrieb malo využívať predovšetkým medzibankový trh.

Už budúci týždeň by sa mala uskutočniť aukcia ročných štátnych dlhopisov, kde MF SR zvýšilo výnos z 15,8 % na 16 %. Pôvodne sa mala konať aukcia dvojročných štátnych dlhopisov.

SkryťVypnúť reklamu

DEVÍZOVÝ TRH: Slovenská koruna zažila včera ďalší z radu historických miním. V dôsledku nákupov devíz zo strany domácich klientov sa koruna z otváracej úrovne 45,170/270 SKK/EUR krátko po začiatku obchodovania prepadla až na 45,380/480 SKK/EUR. Okolo poludnia kurz mierne korigoval na 45,330/430 SKK/EUR. Do konca obchodovania sa však koruna dostala až na 45,550 SKK/EUR, teda 24 % od bývalej centrálnej parity. Podľa dílerov boli dôvodom tohto pohybu nákupy devíz zo strany väčších klientov a domácich bánk. Po vyhlásení NBS, že nebude intervenovať na trhu v prospech kurzu koruny, ale len monitoruje situáciu, nasledovali mierne nákupy slovenskej koruny. Trh podľa jeho slov zatiaľ neeviduje žiadne náznaky korekcie smerom k posilneniu koruny, takže je možné, že slovenská mena ešte mierne oslabí. "Zahraničie bude asi ešte chvíľu čakať, kým sa rozhodne investovať do slovenskej koruny," myslí si díler Istrobanky.

SkryťVypnúť reklamu

K výraznejším pohybom prišlo aj pri kurze amerického dolára. Ráno dolár voči euru posilnil po správach o odvolaní ruského premiéra Jevgenija Primakova a v dôsledku toho sa nachádzal voči slovenskej korune na najvyššej úrovni od januára 42,670/770 SKK/USD. Pod vplyvom správ o rezignácii amerického ministra financií kurz USD/EUR mierne korigoval smerom nadol. V dôsledku tejto korekcie sa zmenil aj kurz SKK/USD, ktorý sa dostal na úroveň 42,490/590 SKK/USD. (SITA)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 314
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 770
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 212
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 608
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 392
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 135
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 758
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu