BRATISLAVA (SME - mn) - Zvýšenie rizika vypuknutia finančnej krízy neznamená, že sa jej nemožno vyhnúť. Kľúčom k úspechu je správne zvolená finančná politika štátu. Medzinárodný menový fond (MMF) preto prízvukuje českej vláde a aj slovenskej vláde veľkú dôležitosť potláčania všetkých potenciálnych hrozieb (ktoré by mohli vyústiť do vypuknutia krízy). Pre denník SME to vo washingtonskom ústredí MMF uviedol Michael Deppler, riaditeľ Európskeho odboru MMF. "Ak sa (vláde) podarí znížiť hlavné riziká, krajina sa môže vyhnúť akýmkoľvek turbulenciám v ekonomike," zdôraznil.
Fond, ktorého misia pred niekoľkými dňami ukončila svoj pobyt na Slovensku, vyjadril vážne obavy súvisiace s aktuálnymi vývojovými trendmi v ekonomike SR. Podľa MMF možno v prípade urýchleného neprijatia dodatočných rozpočtových opatrení reálne očakávať výrazne horšie makroekonomické výsledky, ako predpokladá vláda. "Odďalovanie riešenia hlbokých štrukturálnych problémov - finančné podmienky troch hlavných, štátom kontrolovaných bánk sa zhoršili, ziskovosť podnikov negatívne ovplyvnil chabý finančný manažment a slabá úroveň riadenia. Niektoré veľké podniky, ktoré čerpali vysoké zahraničné pôžičky (často so štátnou garanciou), utrpeli veľké finančné straty v dôsledku približne 20-percentného poklesu kurzu koruny od augusta minulého roku," uvádza sa v dôvernej správe MMF o stave slovenskej ekonomiky, ktorú denník SME získal zo zdroja blízkeho Ministerstvu financií SR.
Vzhľadom na zhoršujúcu sa pozíciu SR v očiach zahraničných investorov a pri existujúcich tlakoch na znehodnotenie koruny považuje MMF uvoľnenie menovej politiky Národnej banky Slovenska (NBS) za predčasné a myslí si, že centrálna banka napomohla ďalšiemu poklesu kurzu slovenskej meny. Zníženie objemu povinných minimálnych rezerv a zvýšenie priameho úveru vláde centrálna banka nedostatočne kompenzovala operáciami na voľnom trhu. Očakávania vlády považuje misia fondu za "veľmi optimistické" pre diametrálne odlišný vývoj v oblasti verejných financií, prepad ekonomickej výkonnosti SR a najmä pre vysokú mieru nezamestnanosti. Ďalším problémom je aj prudké schladenie ekonomického rastu - podľa fondu by mal klesnúť z minuloročných 4,4 % na 0,7 %. Popri nižších ako projektovaných príjmoch štátneho rozpočtu sa podľa analýzy MMF zvýšia rozpočtové výdavky. Misia MMF odhaduje, že v prípade neprijatia dodatočných opatrení by deficit centrálnej vlády mohol v tomto roku dosiahnuť 40 mld Sk. Schodok štátneho rozpočtu, obsiahnutý v tomto deficite, by mal dosiahnuť okolo 30 mld Sk. Cieľom vlády je pritom dosiahnuť 15-miliardový deficit štátneho rozpočtu a 1 mld Sk ako deficit vlády.
NBS by podľa očakávaní fondu mala pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb, aby si tak vytvorila väčší manévrovací priestor a nemusela svoje akcie podmieňovať iba snahou o zníženie nákladov spojených s refinancovaním štátneho dlhu. Uvoľnenie politiky NBS prichádza do úvahy len po sprísnení fiskálnej politiky štátu, uzatvára MMF svoju analýzu.