Belehrad 24. januára (TASR) - Asi pol milióna mladých profesionálov - hlavne z technických odborov, medicíny a finančníctva - opustilo v uplynulých desiatich rokoch Juhosláviu.
Dnes to oznámil výkonný riaditeľ vzdelávacieho fóra Aleksandar Bogojevič, ktorý v Belehrade prezentoval výsledky výskumu o tzv. odlive mozgov z desaťmiliónovej krajiny.
Podľa Bogojeviča žiaden iný štát tento fenomén nepostihol v takom rozsahu ako Juhosláviu. Intelektuálna migrácia je prebiehajúci proces, ktorý môže poskytnúť výborné kontakty so svetom, dodal.
Asi 60 percent zo vzdelaných ľudí, ktorí emigrovali z Juhoslávie, našli dobrú prácu v Severnej Amerike a približne 30 percent v Európe. Hlavnou destináciou je Kanada, nasledujú Holandsko, USA, Veľká Británia a Nemecko. Väčšinu emigrantov tvoria absolventi Belehradskej univerzity. K najväčšiemu odlivu mozgov došlo v rokoch 1993 a 2000.
Z prieskumu vyplýva, že asi 60 percent emigrantov sa za určitých podmienok chce vrátiť domov, štvrtina vyhlásila, že sa možno vráti, kým 16 percent o návrate neuvažuje. Približne 40 percent Juhosláviu navštevuje raz za rok, 30 percent emigrantov trikrát ročne, dodal Bogojevič.