Prezidenti deviatich stredoeurópskych krajín sa včera počas dvojdňového neformálneho summitu v západoukrajinskom Ľvove vyslovili za mierové riešenie kosovského konfliktu. Stretnutie prezidentov Rakúska, Bulharska, Českej republiky, Nemecka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovinska a Ukrajiny je zamerané na zlepšenie vzťahov medzi jednotlivými krajinami. Summit je v poradí šiestym neformálnym stretnutím prezidentov, ktoré sa konajú každoročne od roku 1994. Predmetom rokovaní je regionálna integrácia a medzinárodné problémy. Minulý rok sa summit konal v slovenskej Levoči a zúčastnilo sa na ňom 11 prezidentov. Tento rok na Ukrajine chýbajú prezidenti Slovenska a Talianska - Slovensko je momentálne bez prezidenta a v Taliansku sa práve vo štvrtok konala voľba novej hlavy štátu.
Habíbí kandidátom na prezidenta
Indonézska vládnuca strana Golkar včera nominovala za svojho kandidáta pre prezidentské voľby v Indonézii prezidenta Bacharuddína Jusúfa Habíbího. Voľby sa majú konať ešte v tomto roku. V Indonézii sa uskutočnia parlamentné voľby 7. júna. Za posledných 32 rokov strana Golkar vyhrala každé parlamentné voľby v Indonézii. V júnových voľbách sa však jej víťazstvo neočakáva. Po desaťročiach diktatúry bývalého prezidenta Suharta sa ukazuje, že jeho nástupca Habíbí je veľmi nepopulárny a podporuje ho iba 7 percent voličov. Opoziční predstavitelia Megawati Sukarnoputriová a Amien Rais majú naproti tomu až 30-percentnú podporu.
Borrell sa vzdal
Vodca španielskej opozície José Borrell sa včera prekvapujúco vzdal kandidatúry na post premiéra za Španielsku robotnícku socialistickú stranu (PSOE) v budúcoročných parlamentných voľbách. Borrell tak vyvodil dôsledky z finančného škandálu, do ktorého sa zaplietli dvaja jeho bývalí spolupracovníci. Borrell pred novinármi v Madride vyhlásil, že so spomenutou aférou nemá nič spoločné, ale chcel by od jej negatívnych dôsledkov ochrániť PSOE, a preto sa vzdáva svojho postavenia na čele najsilnejšej opozičnej strany, ktorá vraj už hľadá jeho nástupcu.
Odsúdili revolucionárov v Burundi
Piatich pučistov, ktorí sa 21. októbra 1993 pokúsili o štátny prevrat vo východoafrickej republike Burundi, odsúdili včera v Bujumbure na trest smrti. Ako spresnilo burundské ministerstvo spravodlivosti, súd oslobodil 38 obvinených z celkového počtu 79 pučistov. Tisíce ľudí sa stali obeťami vojny medzi najpočetnejším burundským kmeňom Hutu a menšinovým kmeňom Tutsi v roku 1993, keď armádne vojská zvrhli vládu prezidenta Melchiora Ndadayeho. Puč bol výsledkom etnických nepokojov v krajine.
Nepokoje v Turecku pokračujú
Ďalších deväť prislušníkov tureckých bezpečnostných síl padlo včera za obeť kurdským rebelom podporujúcim väzneného vodcu Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdullaha Öcalana. V zrážkach na juhovýchode Turecka sa tureckým ozbrojeným jednotkám podarilo zabiť aj 37 povstalcov. Kurdskí separatisti zabili v posledných dňoch až 51 z približne 15 000 vojakov zapojených do vojenskej operácie, ktorí sa pomocou útočných amerických helikoptér a bojových lietadiel snažia paralyzovať zostávajúce jednotky PKK v tejto oblasti. (TASR)