Môžete vysvetliť cieľ a obsah vašej cesty do Nórska?
"Moja návšteva nesúvisela iba s hokejom a so športom. Stretol som sa aj s tunajším ministrom spravodlivosti a polície. Diskutovali som o dvoch vážnych problémoch. Nórsko má špeciálny štatút a osobitnú zmluvu s Európskou úniou, ktorá mu do značnej miery umožňuje zachovať si slobodu rozhodovania sa, i keď na druhej strane nemajú možnosť zasahovania do prijímania direktív a smerníc EÚ. Súčasne im však zmluva umožňuje prevziať väčšinu noriem EÚ a stať sa súčasťou tohto trhu. Druhou témou bol boj proti organizovanému zločinu. Nórskym orgánom sa v tomto smere darí. Diskutovali sme o návrhu februárovej zmluvy o vzájomnej spolupráci, ktorá by mala byť čoskoro podpísaná. Bavili sme sa aj o inštitúte utajený svedok, musím podotknúť, že sú technologicky oveľa lepšie pripravení ako my. Celkove išlo v mojej návšteve o kroky, ktoré smerovali k otvoreniu zahraničných investícií pre Slovensko."
Ste šéfom Výboru olympijskej kandidatúry Popradu-Tatier 2006, vaša prítomnosť v Lillehammeri s tým zrejme súvisí.
"Stretol som sa so zástupcami mesta Lillehammer. Som príjemne prekvapený, ako majú vymyslené ďalšie využívanie olympijských objektov. Na druhej strane moje sebavedomie stúplo, keď som videl niektoré zariadenia pre olympiádu 1994. Som presvedčený, že pri troche snahy a dobrej organizácii financovania by sme to dokázali zorganizovať aj v Tatrách. I keď napríklad Hakon Hall je nenapodobiteľný štadión."
Čo konkrétne bolo príčinou vášho sebavedomia?
"To, čo som tu videl, už máme doma vybudované. Skutočne máme, lebo hotelové vybavenie i zázemie máme lepšie. Viem si predsatviť náš projekt oveľa lacnejší, samozrejme, so vstupom súkromných investícií. Nie štátu, ale s jeho garanciami. Keby štát urobil infraštruktúru a získali by sme dostatok zdrojov, o ktorých už vieme, že ich môžeme dostať, môžeme sa do toho smelo pustiť. Zaujalo ma tu napríklad využitie bobovej dráhy, ktorá je turistickou atrakciou, lebo sa na nej môžu návštevnící zviezť na kolieskových boboch, neďaleko je rodinný park. Nové postupy v myslení poskytol Lillehammer aj pri demontáži bývalej olympijskej dediny. V pohode domčeky rozobrali a popredali. V zemi nemusí ostať nič zabetónované. A naša Bučina Zvolen vyrába krajšie domčeky, než som videl tu. Diskusia zrejme bude okolo ďalšieho využitia hlavnej hokejovej haly. Neviem, či sa to v Lillehammeri darí."
Pôvodne mala byť v Lillehammeri prezentácia kandidatúry Popradu-Tatier. Nestalo sa, nie je to po absencii na majstrovstvách sveta v klasickom lyžovaní v rakúskom Ramsau ďalšia premárnená šanca?
"Organizátori s tým nesúhlasili. Sú tu predstavitelia našich konkurentov zo Sionu, Zakopaneho i z Klagenfurtu. Je jasné, že šancu na prezentáciu by museli dostať všetci. Vzhľadom na škandály okolo členov Medzinárodného olympijského výboru sme sa dohodli iba na osobných kontaktoch, o ktorých nechcem verejne hovoriť."
Ale váš konkurent z Helsínk si predsa len dovolil oficiálnu prezentáciu, na ktorej sa zúčastnil aj kapitán hokejovej reprezentácie Saku Koivu. Navyše v tlačovom stredisku hokejových MS sú okrem Helsínk dlhší čas aj propagačné materiály Sionu i Klagenfurtu. Poprad-Tatry medzi nimi chýba. Poznáte dôvody?
"O tom nič neviem. Dobré však je, že tu pôsobí Peter Šťastný ako televízny komentátor. Mal som s ním stretnutie, rátame s jeho účasťou aj na prezentácii v Soule."
Čo vás na hokejovom šampionáte najviac zaujalo?
"Sklamal ma slabý výkon Kanady. Príjemne ma prekvapili Česi. Hrali inteligentne, s nasadením po celom klzisku, navyše ich hra mala myšlienku, najmä vo finálnej fáze. Potešila ma atmosféra, na druhej strane som prekvapený, že ani na finále nebol štadión vypredaný."
Ako hodnotíte vystúpenie slovenskej reprezentácie na MS v Nórsku?
"Až na výpadok v zápase s Čechmi som počúval na našu hru veľmi dobrú odozvu a ja sa s ňou stotožňujem. Naše mužstvo je nádejné, je šanca, že v budúcnosti budeme pevne zasadení v A-kategórii MS."
Mesiac pred šampionátom sa však hokejoví funkcionári obávali, či vôbec reprezentácia do Nórska pocestuje. Nemali peniaze.
"Som veľmi rád, že som mohol prispieť k tomu, že napokon išli."
Vďaka pomoci SPP?
"Nie, všetci sponzori, ktorí prispeli, sú rovnocenní."
O aký finančný objem išlo?
"Nie je to podstatné, hlavne, že tu boli a na slušnej úrovni."
Financovanie štátnej reprezentácie na Slovensku je však stále nedoriešený problém.
"V budúcnosti je potrebné veľmi citlivo prehodnotiť spôsob financovania celého vrcholového športu. Asi to ďalej nepôjde tak, aby štátne podniky prispievali na kluby a potom sa opačne hľadali súkromní sponzori pre reprezentáciu. V legislatíve je nutné urobiť podstatné zmeny, čo platí pre hokej i futbal."
Počas návštevy v Nórsku ste prepásli prezidentské voľby na Slovensku.
"Veľmi ma to mrzí, ale myslím si, že toto kolo nebolo rozhodujúce. I keď najradšej by som bol, aby bol prezident známy čo najskôr. Žiaľ, život je u nás taký."
VOJTECH JURKOVIČ,
Lillehammer