Moskva ostro vystupovala proti rozšíreniu NATO na východ. Vyhrážala sa vytvorením vojenského bloku s Čínou či Iránom. NATO sa s ľadovým pokojom posunulo na východ. Ruská diplomacia bola od hnevu bez seba, keď Američania začali letecké útoky na Irak. Dnes sa už radšej Rusi tvária, že Bagdad ich vlastne nikdy veľmi nezaujímal. Doslova v šoku bola Moskva, keď NATO zaútočilo na Belehrad. Začala strašiť svet globálnym jadrovým konfliktom. Málokto i v samotnom Rusku ale veril, že hrozivé slová znejúce z Kremľa treba brať vážne. Diplomatické prestrelky trvali vždy niekoľko dní. Potom začalo byť zrejmé, že protesty Ruska dávno už nikoho nevyvádzajú z miery a najstrašnejšie vyhrážky sú brechotom psa uviazaného na krátkej reťazi. Západ chápe, že teoreticky Moskva môže zmeniť Európu i Ameriku v púšť presýtenú rádionuklidmi. Lenže v takom prípade samotné Rusko postihne rovnaký osud.
Ruská armáda okrem svojich jadrových jednotiek už nebudí rešpekt a po katastrofálnej porážke v Čečensku vznikli vážne pochybnosti o jej bojaschopnosti hoci v lokálnych konfliktoch. A už vôbec nie sú ruské ozbrojené sily schopné efektívne sa zapojiť do vojny mimo svojho územia. Ruskí vojaci sú demoralizovaní, dôstojníci nedostávajú plat už niekoľko mesiacov a živoria so svojimi rodinami v polozrútených ubytovniach. Nie sú peniaze na vojenské cvičenie ani na palivo pre ťažkú techniku či flotilu. Nepodarilo sa realizovať takmer nič z plánov na reformovanie ozbrojených síl okrem zníženia počtu mužov v zbrani. Sen o malej, mobilnej a vysoko profesionálnej armáde sa rozplynul spolu s finančnými prostriedkami v štátnej pokladnici. Rekonštrukcia ťažkopádnej konvenčnej armády je mnohonásobne drahšia než zamýšľaná modernizácia jadrového arzenálu.
Západ dnes nemá najmenší dôvod, prečo by mal protestom a vyhrážkam Moskvy venovať pozornosť. Zatiaľ. Jadrový štít, na ktorého vytvorenie padli stovky miliárd dolárov, sa zmenil v bezcennú rádioaktívnu hrudu železa. Hrozba jadrovej vojny prestala fungovať, lebo jej nikto neverí. Jadrové zbrane sa môžu opäť zmeniť na súčasť diplomacie jedine vtedy, ak sa stane táto hrozba reálnou. Nové plány Moskvy na rozporciovanie mohutných atómových bômb na drobnejšie náboje sú pomerne lacnou šancou - pre krajinu v ekonomickej kríze jedinou - ako obnoviť prax jadrového zadržiavania, stať sa opäť rovnoprávnym partnerom USA a vrátiť sa späť do sveta obávaných veľmocí.
PETRA PROCHÁZKOVÁ, Moskva
(Autorka je reportérkou agentúry Epicentrum)