ŠTOKHOLM (TASR) - Podľa slovenského vicepremiéra Pavla Hamžíka, ktorý pricestoval včera do švédskeho Štokholmu, je vymenovaných príliš veľa sprostredkovateľov na vyriešenie súčasnej krízy v juhosrbskej provincii Kosovo. Vzhľadom na to, že OSN by mala zohrať aktívnejšiu úlohu v zosúladení prebiehajúcich sprostredkovateľských aktivít, v tomto úsilí by mali mať dominantné postavenie len dvaja emisári OSN pre Balkán - bývalý švédsky premiér Carl Bildt a slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan, konštatoval P. Hamžík.
Slovenský vicepremiér podľa francúzskej tlačovej agentúry AFP nesúhlasí so vzdušnými operáciami Severoatlantickej aliancie v Juhoslávii a ako dodal, je naivné domnievať sa, že bombardovanie obráti Srbov proti juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi. Hlavným cieľom jednodňového pracovného pobytu podpredsedu slovenskej vlády pre európsku integráciu vo Švédsku je obhájiť kandidatúru SR na vstup do EÚ.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder rokoval včera v talianskom meste Bari so svojím talianskym partnerom Massimom D‘Alemom o najnovšom talianskom mierovom pláne riešenia juhoslovanskej krízy. Návrh premiéra D‘Alemu predpokladá jednostranné prímerie zo strany NATO, ak Rusko a Čína vyslovia súhlas s rezolúciou OSN proti Belehradu. V prípade, že by juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič naďalej odmietal stiahnuť svoje jednotky z Kosova, taliansky plán navrhuje nasadiť v provincii Kosovo pozemné sily aliancie. Bonn sa doteraz k návrhu Ríma nevyjadril. Včerajšia talianska tlač však informovala, že NATO sa k iniciatíve stavia skepticky. Massimo D‘Alema je údajne predovšetkým pod tlakom komunistov vo svojom kabinete, ktorí chcú dosiahnuť jednostranné prímerie zo strany aliancie.
Európska únia (EÚ) podľa Schrödera plne podporuje fínskeho prezidenta Marttiho Ahtisaariho ako medzinárodného vyjednávača v kosovskom konflikte. Okrem predsedníctva EÚ je nemecký kancelár aj predsedom skupiny G 8, ktorá združuje sedem priemyselne najvyspelejších krajín a Rusko.