Možno to tak nebolo v celom Izraeli, no v jeho medzinárodne neuznanom hlavnom meste Jeruzalem bol záver kampane jej skutočným vyvrcholením. Predvolebné slogany tu nosili takmer všetci. Mladší aj starší na tričkách a čiapkach, ba vyskytol sa aj nápis Ehud Barak v azbuke, autá a domy boli doslova obalené do transparentov a ulice posypané hrubou vrstvou letákov. Skupinky aktivistov postávali na výpadovkách i širokých frekventovaných cestách priamo v meste s obrovskými transparentmi alebo mali svoje stánky s letákmi rozložené na každom rohu a ampliónmi lákali okoloidúcich. Presne tak, ako to robia arabskí predavači partiového tovaru pri Damašskej bráne.
Pre väčšinu z nich je to zárobok, no našli sa aj takí, ktorí si na seba dobrovoľne pripli obrovské fotografie Netanjahua a v hlúčikoch s nimi postávali po zotmení, teda niekoľko hodín po skončení kampane. Na križovatke vo vládnej štvrti, ktorá je takme výlučne Netanjahuovým kampaňovým teritóriom, jeden študent ponúkal nálepky s nápisom Ehud Barak. Židovský taxikár si ich nechal vďačne prilepiť nad zadné svetlá. "Netanjahu, skončil si, choď domov k svojej žene," hovorí. Myslí si vraj, že Barak je dobrý človek.
Izraelčania mali milión dôvodov na znechutenie. Zvlášť agresívna bola napríklad kampaň náboženských strán, ktoré chceli "zastaviť militantných sekularistov, ktorí chcú odbúrať židovstvo v jedinom židovskom štáte sveta". Všetkých hlboko veriacich museli otráviť obrovské postery strany Šaas visiace na múroch hneď oproti Múru nárekov. Podnecovanie nenávisti voči rivalom nebolo cudzie ani Netanjahuovi, ktorý v inzeráte v dennej tlači vymenoval zoznam tých, ktorí chcú za premiéra Baraka - s Arafatom na čele, a na druhej strane uviedol seba ako toho, koho chce Izrael. Odstúpenie arabského kandidáta Bišara umožnilo ešte viac vykresľovať Baraka ako akéhosi trójskeho koňa Palestínčanov. Tentoraz však vo voľbách viac ako o mier s Arabmi išlo o harmóniu medzi Židmi samotnými a tam sa Netanjahu možno prepočítal.
Tieto voľby boli výnimočné tým, že šlo o to, či je možné zjednotiť liberálne sily proti dogmatikom, či už náboženským, alebo nacionalistickým. Na rozdiel od Netanjahuovho populistického brnkania na city Barak apeloval na zdravý rozum. Argumentmi o súlade občianskych práv a tradícií, bezpečnosti a diplomatickej otvorenosti svojho rivala ako osobnosť prevýšil. Tak kŕčovito, ako sa Netanjahu držal moci ,aj dohral svoju kampaň.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ,
Jeruzalem