BRATISLAVA (SME - gk) - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) včera vydala svoju pravidelnú polročnú správu, v ktorej sa zaoberala stavom a vyhliadkami svetovej ekonomiky. OECD v tejto správe vyhlásila, že aj napriek tomu, že krajiny postihnuté krízou sa už dostali z najhoršieho a v tomto roku sa dá očakávať iba mierny rast globálnej ekonomiky. Podľa organizácie by budúci rok mal byť lepší ako tento, ktorý sa bude ešte niesť v znamení následkov finančných kríz.
OECD očakáva v roku 1999 iba mierny rast hospodárstva v krajinách Európskej menovej únie (EMU), ktorý však budú najviac spomaľovať slabšie výsledky Nemecka a Talianska. Na nemeckej ekonomike sa najviac prejaví vplyv ruskej krízy, keďže SRN a Rusko sú významnými obchodnými partnermi. Rast hrubého domáceho produktu by mal byť v najväčšej európskej ekonomike nižší ako priemer v EMU. Výkon nemeckého hospodárstva by mal vzrásť o 1,7 percenta, kým priemer eurozóny by mal dosiahnuť 2,2 percenta. Ruská ekonomika by mala aj napriek štrukturálnym problémom vykázať v tomto roku známky oživovania, ale riziká prepadu, ktorý by strhol aj susedné štáty, sú stále veľké.
Autori správy očakávajú, že USA si môžu v súčasnosti dovoliť, aby sa rast amerického hospodárstva prirodzene spomalil. Hlavný ekonóm OECD Ignazio Visco vyhlásil, že je náročné určiť, či sa dá očakávať pád cien akcií na amerických trhoch, ale zdôraznil, že akcie obchodované na trhoch v USA by nemali padnúť tak hlboko, ako to hrozilo v čase finančných kríz v reformných krajinách. Americká ekonomika by mala v tomto roku posilniť o 3,6 percenta. Proces stabilizácie v Latinskej Amerike bude podľa OECD do veľkej miery závisieť od ozdravovania brazílskej ekonomiky, ktorá by mala v roku 1999 oslabiť o 3 percentá. Rok 2000 by mal znamenať nárast výkonu o 2 percentá. Krajiny postihnuté ázijskou krízou si podľa OECD v poslednom čase počínali pomerne dobre, keď ich ozdravovanie bolo rýchlejšie, ako sa predpokladalo. OECD však varovala, že rast môže byť iba dočasný a riziko spätného pádu ešte nie je odvrátené. Najlepšie sa darí Kórei, pričom na druhej strane japonská ekonomika má pred sebou ešte dlhú cestu z ekonomického dna. OECD očakáva, že ak japonská vláda neurobí ďalšie kroky na podporu rozvoja hospodárstva, tak sa jej podarí možno iba udržať terajší stav.