Bill Clinton hovorí, že NATO by nemalo vylúčiť nasadenie pozemných jednotiek v Kosove. Myslíte, že dôjde k pozemnej vojne?
"Situácia je zložitá a je známe, aké sú riziká pozemného zásahu. Existujú radikálne úvahy, že pozemné vojsko malo byť v tejto operácii nasadené hneď. Prístupov je viacero, my nevidíme do rozhodovania centrály NATO a zdá sa, že rozhodovanie je veľmi ťažké. Ide o to, či Miloševič dokáže prijať aspoň návrhy G 8. Prijatím by sa všetko začalo uberať nejakým smerom, ale ak ich neprijme, bude musieť korigovať svoj postoj aj Rusko. Postoj Ruska je významný pre to, akú formu vedenia boja NATO zvolí."
Mala by pozemná operácia v teréne v Juhoslávii nádej na úspech, keď počítame s tým, že Srbi budú viesť partizánsku vojnu?
"Vychádzam z toho, že ide o Kosovo. Nemyslím, že by došlo na inom území Juhoslávie k pozemnej vojne. Aliancia principiálne tvrdí, že utečenci sa musia do Kosova vrátiť a ide o to, či dostanú aspoň nádej. Je to predpoklad, aby sa bojujúce strany od seba vzdialili a do priestoru nastúpili medzinárodné sily. Dnes je už zrejmé, že pôjde o sily pod zástavou Organizácie Spojených národov. Stále však nepredpokladám, že dôjde ku klasickej pozemnej vojne."
Naznačuje niečo, že Miloševič by mohol po tlaku tak ustúpiť, aby sa mohli utečenci vrátiť?
"Je to dramatické, pretože aliancia je tvrdá a chce dosiahnuť ústup Miloševiča."
Srbi hovoria, že keby aliancia začala pozemnú vojnu, urobili by jej peklo na zemi. Keby aj Miloševič ustúpil, je možné, že by neustúpili polovojenské organizácie?
"Ak Miloševič ustúpi, musí dať príkaz regulárnej armáde a musí dosiahnuť, aby aj polovojenské organizácie, ktoré obyčajne bývajú predvojom armády, robia tie najväčšie svinstvá, sa stiahli, prípadne rozpustili."
RICHARD FILIPKO