"Súhlasím s názorom, že peňažný a devízový trh sú spolu zlučiteľné, nemyslím si však, že intervenciami na jednom z nich je možné dosiahnuť stabilitu druhého." Uviedol na margo každodenných intervencií Národnej banky Slovenska na peňažnom trhu díler VÚB Rastislav Habán. Podčiarkol, že hoci sa centrálnej banke v poradí tretím refinančným repotendrom nepodarilo stabilizovať kurz slovenskej koruny, podarilo sa jej psychologicky upokojiť hektickú situáciu na peňažnom trhu. "Pozitívne hodnotím snahy NBS o stabilizáciu peňažného trhu. Tým, že každý deň dodáva korunovú likviditu a udržiava tak bankový sektor v miernom nadstave, dáva bankám najavo, že nemusia mať obavy o nesplnenie PMR ako celku," skonštatoval. Díler VÚB podčiarkol, že situáciu na peňažnom trhu má plne v rukách jedine NBS. O snahe bánk požičať si svedčia aj výsledky refinančného repotendra, ktorý centrálna banka uskutočnila už po tretíkrát od začiatku týždňa. V refinančnom repotendri, ktorý podľa niektorých dílerov centrálna banka uskutočnila na podporu aukcie ŠPP, dosiahol dopyt bánk až 4,42 mld Sk. NBS dodala vopred určený objem 1 mld Sk na 14 dní. Minimálna sadzba bola 18,06 % p. a., priemerná 18,89 % p. a. a maximum 19,16 % p. a.
V mimoriadnej aukcii ŠPP na 14 dní, ktorú Ministerstvo financií SR uskutočnilo po neúspešnej utorkovej aukcii štátnych dlhopisov, dosiahol dopyt bankového sektora len 2,468 mld Sk. Ministerstvo akceptovalo objem 1,068 mld Sk pri priemernom výnose 20,863 % p. a. Na peňažnom trhu sa obchodovalo na celej krivke úrokových depozít so širokými až 200-bodovými spreadmi. Ceny peňazí so splatnosťou do troch mesiacov sa pohybujú na úrovni 20 % p. a., trojmesačné fondy banky kótujú na 21 % p. a. (stred). Ceny korunových depozít sú teda v porovnaní so stredou predchádzajúceho týždňa približne o 5 % vyššie. Ako pre agentúru SITA uviedol guvernér NBS Vladimír Masár, centrálna banka považuje za dôležitejšie stabilizovať kurz ako sa snažiť pokračovať v spoločnom úsilí s MF SR o znižovanie úrokových sadzieb. "Ak chceme dodržať obidva tieto ciele, musíme zabezpečiť zásadný obrat vo vývoji verejných financií," povedal.
DEVÍZOVÝ TRH: K záveru stredajšieho obchodovania na devízovom trhu koruna atakovala ďalšiu psychologickú hranicu 48 SKK/EUR. Predchádzajúcu silnú úroveň odporu 47 SKK/EUR pritom koruna prerazila ešte v ten istý deň na začiatku obchodovania. Národná banka Slovenska intervenovala približne o 10. hodine v prospech kurzu slovenskej koruny pri úrovni 47,300 SKK/EUR. Intervenciu uskutočnila prostredníctvom viacerých bánk, od ktorých nakupovala slovenské koruny v menších objemoch. Na trhu však stále prevládali nákupy devíz, čo malo vplyv na ďalšie oslabovanie meny. V závere obchodovania koruna skončila na 48,300 SKK/EUR. (SITA)