JOZEF PETRÍK, lekár, Skalica: "Mám dvoch synov, jeden už skončil vysokú školu, druhý je v druhom ročníku na práve. Prijímacie pohovory systémom testov na vopred určené témy sú podľa mňa objektívnejšie ako ústne skúšanie. Druhý syn sa na vysokú školu dostal až na druhý pokus, celý rok využil na dôkladné doučovanie sa."
JÁN ČERNÁK, pracovník futbalového zväzu, Veľký Krtíš: "Syn navštevuje prvý ročník VŠ elektrotechnickej v Košiciach. Od prvej triedy ZŠ bol vždy vyznamenaný, na školu ho prijali bez prijímacích skúšok. Osobne som sa s korupciou alebo niečím podobným pri jeho prijímaní na vysokú školu nestretol."
MÁRIA K., účtovníčka, Lučenec: "Bez úplatkov to asi nejde. Dcéru, hoci sa učila dobre, sme na vysokú školu dostali len cez známeho. Podobne pochodila moja známa, ktorej syn študoval v Bratislave."
ĽUDMILA ČURNÁ, recepčná, Žiar nad Hronom: "Nároky na vedomosti pri príjmacích pohovoroch považujem za prehnane vysoké. Dcéra si dala prihlášky na dve vysoké školy, pri oboch sme platili 800 korún. Pri neprijatí na školu vám už nik peniaze nevráti. S korupciou som sa priamo nestretla, ale viem, že existuje. My nie sme milionári, na podplácanie nemáme."
DARINA IMRIŠOVÁ, nezamestnaná, Žiar nad Hronom: "Syn si podal prihlášku na Slezskú univerzitu v ČR, na inštitút tvorivej fotografie. Za okruh tém pri skúškach sme zaplatili do 500 Kč. Predbežné konzultácie vo februári nás spolu s nákupom odporúčanej literatúry vyšli na 700 Kč a za prihlášku sme platili 400 českých korún. Nie som optimista, nedávam mu veľké šance na prijatie. Štipku nádeje mám v tom, že majú určitý limit na prijatie zahraničných študentov. Nie som však taká naivná, aby som nevedela, ako to na prijímačkách chodí. Vedomosti a talent často nie sú podmienkou úspechu."
ANNA ZEMANOVÁ, odborná referentka v štátnej správe, Banská Bystrica: "S korupciou som sa ešte priamo nestretla, hoci viem o prípadoch rodičov, ktorí v minulom školskom roku zabezpečili pre svoje deti miesta na Právnickej fakulte UMB. Nik o tom nehovorí konkrétne, nepochybne však na týchto odboroch študujú aj slabší študenti za cenu, ktorú zaplatia za nich rodičia."
Ing. MIRO SÁMEL, súkromný podnikateľ, Banská Bystrica: "Nemyslím si, že prijímacie pohovory sú objektívne, lebo niektorí dopredu vedia, aké budú otázky. Jedna z mojich dcér sa chcela dostať na právo v Bratislave. Keď išla po skončení gymnázia na prijímačky, mala problémy. Ja som sa s korupciou ešte nestretol. Viem však, že sa dá zaplatiť možnosť študovať na vysokej škole."
Ing. PETER MIKUŠ, Košice: "Môj syn inklinuje k technickým smerom a hlási sa na techniku, kde netreba ‘vybavovať‘. Dcéra je stredoškoláčka a vlani, keď chcela na isté gymnázium, neuspela. Známi mi radili, že som mal presviedčať aj nejakým darom - lenže ja nemám z čoho. A tak chodí na iné gymnázium a je, našťastie, spokojná."
MÁRIA SALAMONOVÁ, Rožňava: "Dcérka od detstva sníva o štúdiu medicíny - prihlášku dala, no v okolí počúvam, že bez ‘pozornosti‘ nemá na prijatie nádej. Často sa stretávam s informáciami, že na vychytené školy sa dnes inak dostať nedá - považujem to za škandál, ale kto to dokáže? Takto spejeme k Slovensku, kde budú študovať hlúpejší, hlavne, že na to majú, a talentovanejšie deti odídu napr. ako au pair do cudziny. Už sa možno nikdy nevrátia ako moja neter z USA - a majú pravdu." (klo, rim, sch, eb)