Po minulotýždňovom maratóne rokovaní premiérov britskej a írskej vlády so zástupcami severoírskych strán sa zdá, že stagnujúci mierový proces dostal nový impulz. Jeho kľúčoví aktéri - unionisti a republikáni prijali na Downing Street dokument, podľa ktorého by mala nová severoírska exekutíva prevziať kompetencie od Londýna najneskôr do 30. júna. Už teraz sa však objavujú pochybnosti, či sa tento termín podarí splniť, keďže otázka odzbrojenia polovojenských skupín nie je úplne doriešená.
Nanajvýš ťažkú pozíciu má momentálne predseda severoírskej vlády David Trimble, ktorý je zároveň vodcom ulsterských unionistov. Jeho podpora dokumentu vyvolala ostré reakcie v jeho vlastnom tábore. Väčšina unionistov zastúpených v regionálnom parlamente odmietla prijatý dokument. Niektorí z nich Trimbla varovali pred hroziacim rozkolom v strane, ak by súhlasil so vstupom republikánskej strany Sinn Fein do vlády bez odovzdania zbraní Írskej republikánskej armády (IRA). Na jeho obhajobu sa naopak postavili prounionistické noviny News Letter, ktoré ho v pondelňajšom úvodníku vyzvali, aby vstúpil do vlády so Sinn Fein aj bez odzbrojenia IRA. Bolo to prvýkrát, čo podporili túto myšlienku.
Samotný dokument neobsahuje podmienku odzbrojenia IRA predtým, ako dôjde k vytvoreniu severoírskeho kabinetu. Dáva však za úlohu medzinárodnej komisii dohliadajúcej na odzbrojenie podať do konca júna správu o tom, ktoré teroristické organizácie dodržiavajúce prímerie by mohli byť klasifikované ako nenásilné. Republikáni považujú dokument za prijateľný, pričom sa objavili špekulácie, že IRA chce vydať kľúčové vyhlásenie, v ktorom oznámi skoré začatie odovzdávania svojich zbraní.
Podľa dokumentu by mali ešte tento týždeň nominovať štyri najsilnejšie strany svojich kandidátov do 10-členného tieňového kabinetu. Je však otázne, či David Trimble bude ochotný akceptovať personálne zloženie vlády so zástupcami Sinn Fein. Práve Sinn Fein je jedinou stranou, ktorá doteraz zverejnila mená uchádzačov o ministerské posty. Jedným z nich je hlavný vyjednávač strany Martin McGuinness, ktorý prejavil záujem o ministerstvo poľnohospodárstva.
V čase, keď mierotvorné severoírske strany vstupujú do rozhodujúcej fázy celého procesu, je podstatné, že rozdiely medzi unionistami a republikánmi nie sú až také veľké, ako boli v minulosti. Ak by obidve strany preukázali dostatok dobrej vôle a vzájomného porozumenia, pozitívny výsledok sa určite dostaví.
MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)