BRATISLAVA (SME - mn) - Snahe zabrániť ďalšiemu prepadu kurzu slovenskej koruny včera Národná banka Slovenska (NBS) pozastavila dodávanie likvidity do bankového sektora. Po priamej intervencii centrálnej banky, ktorej objem bol podľa informácií denníka SME najvyšší od zrušenia fluktuačného pásma v októbri minulého roku, koruna prudko posilnila o približne 3 percentá až na úroveň 46,714 koruny za euro (fixing NBS). Do záveru dňa však slovenská mena zaznamenala ešte ďalšie mierne posilnenie.
Dôsledkom rozhodnutia NBS o tom, že neobnoví refinancovanie bankového sektora, bolo "zmiznutie" úrokových sadzieb z obrazoviek dílerov. Po prvýkrát od 15. septembra minulého roku tak nebolo možno určiť referenčnú úrokovú sadzbu slovenského medzibankového trhu BRIBOR (Bratislava Interbank Offered Rate). Na paralyzovanom trhu sa tak realizovali obchody s najkratšími depozitami pri úrovniach do 60 % p. a. "Centrálna banka momentálne podriadila vývoj na peňažnom trhu stabilizácii vývoja kurzu koruny, čo je náš prioritný cieľ," povedal denníku SME Peter Andresič, vedúcii oddelenia operácií NBS na voľnom trhu. Podľa dílerov ostáva otázka obnovenia fungovania peňažného trhu otvorená, keďže NBS pozastavila refinancovanie bankového sektora a likviditu z bánk odčerpávajú aj intervencie centrálnej banky v prospech koruny. "Prvoradým predpokladom (obnovenia funkčnosti peňažného trhu) je dopĺňanie likvidity, čo závisí od rozhodnutia NBS," poznamenal jeden z dílerov. "Je prirodzené, že kroky NBS prinášajú aj nevýhody. Berieme ich do úvahy," vyhlásil včera v tejto súvislosti viceguvernér NBS Marián Jusko.
Je úplne prirodzené, že pokiaľ sa deformácie v ekonomike neriešia riadeným procesom, dôjde k ich dramatickejšiemu živelnému riešeniu. Ak problém vysokého deficitu zahraničného obchodu neriešia domáce subjekty znížením svojej spotreby, o jeho ďalšom vývoji rozhodne neochota zahraničných subjektov prefinancovávať túto spotrebu. Pre denník SME to povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Masár. "Citlivosť trhu so slovenskou korunou je priamo úmerná času, ktorý uplynul od definovania základných ekonomických problémov a odkladania ich riešenia. Čím neskôr sa tieto problémy budú riešiť, tým viac sa deformácie v ekonomike budú prehlbovať," podčiarkol.
Najúčinnejšie riešenie nepriaznivého menového vývoja v SR vidí V. Masár v odstránení základných príčin makroekonomickej nerovnováhy, teda znižovanie rozpočtového deficitu a deficitu zahraničného obchodu. "Okrem toho je tu ešte priestor priamo pre výkon menovej politiky, ten sa však neustále zužuje. NBS signalizovala nutnosť nižšej ústretovosti v refinancovaní finančných potrieb štátu vzhľadom na to, že nedošlo k očakávanému zvratu vo vývoji verejných financií. Tento náš signál je dnes už jasne čitateľný na (finančnom) trhu, to znamená, že je už trhu zrejmá naša snaha neznižovať úrokové sadzby kvôli znižovaniu nákladov na dlhovú službu, ale stabilizovať vývoj kurzu koruny," povedal V. Masár. Podľa neho netreba považovať menovú politiku centrálnej banky ako reštriktívnu. "Skôr by som ju vnímal ako neutrálnu", dodal.